TBL. Sensacja w Zgorzelcu: Pierwsza porażka Turowa w sezonie

Mistrz Polski Turów Zgorzelec poniósł pierwszą porażkę w sezonie. Na własnym parkiecie uległ Treflowi Sopot 104:103.
Zgorzelczanie w pewnym momencie meczu mieli nawet dwadzieścia punktów przewagi nad rywalami, ale tragiczna druga połowa spowodowała, że mistrzowie Polski przegrali 104:103, ponosząc tym samym pierwszą porażkę w sezonie.

Jeszcze na 34 sekundy przed końcem spotkania Turów pomimo bardzo małej przewagi kontrolował wydarzenia na parkiecie. Chwilę przed końcem faulowany Tony Taylor nie trafił dwóch rzutów wolnych, a na 5 sekund przed syreną końcową celnym rzutem popisał się Michał Michalak, co dało Treflowi punkt przewagi. Zgorzelczanie mieli jeszcze jednak szanse na zwycięstwo, ale z 3 metrów od obręczy nie trafił wspomniany już Taylor.

- Chcieliśmy mieć piłkę w rękach w ostatnich sekundach meczu, moi gracze mieli faulować, żebyśmy to my decydowali o tym, jak będzie wyglądała ostatnia akcja. Nie sfaulowaliśmy, a Michalak oddał celny rzut. Prawda jest taka, że zbudowaliśmy przewagę za szybko, a potem podejmowaliśmy złe decyzje - mówił na konferencji pomeczowej trener Miodrag Rajković.

PGE Turów roztrwonił 20 punktów przewagi. Do przerwy mistrz Polski rzucił aż 63 punkty i wydawało się, że odniesie kolejne, łatwe zwycięstwo. Świetnie w tym czasie grali Mardy Collins, który trafił 15 punktów, Damian Kulig miał 10 punktów i 8 zbiórek, a 12 punktów dodał Nemanja Jaramaz. W drugiej połowie było już tylko gorzej. Trzecia kwarta to pokaz nieskuteczności Turowa i próby przełamania strefowej obrony Trefla rzutami z dystansu.

Rewelacyjnie po przerwie grał Eimantas Bendzius. Litwin rozegrał swój najlepszy mecz w barwach Trefla. Na koncie skrzydłowego znalazło się 25 punktów i aż 5 razy trafił za trzy punkty. Dobrze zaprezentowali się także Grzegorz Kulka i Paweł Dzierżak. Młodzi gracze Trefla grali bez respektu przeciwko zawodnikom, którzy jeszcze niedawno grali w Eurolidze, a za moment rozpoczną rywalizację w Pucharze Europy.

Po porażce z Treflem PGE Turów ma w Tauron Basket Lidze 13 zwycięstw i 1 przegrany mecz. Kolejne spotkanie mistrzowie Polski rozegrają w Zielonej Górze już 11 stycznia. Wcześniej, bo 7 stycznia zagrają w Wilnie przeciwko Lietuvosowi.

PGE Turów Zgorzelec - Trefl Sopot 103:104 (29:26, 34:19, 18:29, 22:30)

PGE Turów: Collins 20, Kulig 19, Jaramaz 15, Taylor 13, Moldoveanu 10, Chyliński 9, Dylewicz 8, Zigeranović 5, Wright 4, Wiśniewski 0.

Trefl: Bendzius 25, Michalak 16, Lydeka 14, Kemp 13, Leończyk 12, Vasiliauskas 9, Kulka 6, Dzierżak 6, Dutkiewicz 3.