Hitowy transfer Damiana Kuliga: Z Turowa odejdzie do Hiszpanii?!

Wszystko wskazuje, że Damian Kulig, środkowy PGE Turowa Zgorzelec i reprezentacji Polski zagra w przyszłym sezonie w hiszpańskiej Valencii BC. To na razie informacja nieoficjalna, ale pewne jest, że Kulig po sezonie opuści Zgorzelec i Tauron Basket Ligę
Kulig to największa gwiazda Turowa i jeden z najlepszych zawodników w TBL. W Zgorzelcu gra już czwarty rok, gdzie pod okiem trenera Miodraga Rajkovicia czyni regularne postępy. W poprzednim sezonie sięgnął z Turowem po historyczne mistrzostwo Polski, a w obecnym zadebiutował w elitarnej Eurolidze i walczy o obronę tytułu.

Kulig zwrócił uwagę wielkich europejskich firm świetnym występami w europejskich pucharach. W Eurolidze przez chwilę nie tylko był najlepiej punktującym zawodnikiem rozgrywek, a także ich najbardziej wartościowym graczem. W pucharze EuroCup przez chwilę przewodził klasyfikacji najlepszych strzelców, był także MVP jednej z kolejek.

Kuligiem zainteresowały się topowe europejskie kluby: CSKA Moskwa, Maccabi Tel Aviv, EA7 Emporio Armani Mediolan, Bayern Monachium i Fenerbahce Stambuł. Ten ostatni klub był najbardziej zdeterminowany. Kilka miesięcy temu chciał nawet wykupić kontrakt 27-latka z Turowa, proponując 200 tys. euro. Ta oferta została jednak odrzucona.

- Naszym celem jest obrona mistrzostwa Polski, a Damian jest jednym z najważniejszych elementów drużyny, która ma ten cel wykonać - tłumaczył na początku marca prezes Turowa Waldemar Łuczak. - To wspaniała informacja, że graczem występującym w Polsce, a do tego jeszcze w naszym klubie, interesują się tak wielkie marki - dodawał.

Odejście Kuliga jest już przesądzone. To zawodnik, który poziomem przerasta TBL, a Zgorzelec powoli staje się dla niego za ciasny. Poza tym Kulig nie jest już najmłodszym graczem. W czerwcu skończy 28 lat. Niedawno zawodnik związał się ze znaną agencją menedżerską BeoBasket, która reprezentuje interesy tak świetnych graczy jak chociażby Nenad Krstić, Pero Antić czy Nikola Peković. Podpisanie umowy z BeoBasket to sygnał, że Kulig chce spróbować sił w silniejszej lidze.

Z nieoficjalnych, ale wiarygodnych źródeł wiemy, że Kulig jest zdecydowany na przenosiny do Hiszpanii. Jego nowym pracodawcą ma być Valencia BC, drużyna znana kiedyś jako Pamesa Walencja. To jeden z czołowych hiszpańskich klubów, wielokrotny uczestnik Euroligi oraz trzykrotny triumfator pucharu EuroCup. Zawodnikiem tego klubu był inny gracz doskonale znany z występów w Zgorzelcu Thomas Kelati.

Kulig w Hiszpanii może liczyć na sporą podwyżkę. W Turowie zarabia ok. 10 tys. dolarów miesięcznie. Klub z Walencji kusi go pensją cztery razy wyższą.