Koszykówka. Trener Mike Taylor powołał kadrę. Jest Gortat, Lampe i... Skibniewski

Selekcjoner Mike Taylor podał szeroką kadrę reprezentacji Polski, która weźmie udział w przygotowaniach do wrześniowych mistrzostw Europy. Wśród powołanych obok największych gwiazd Marcina Gortata i Macieja Lampe znalazło się kilku zawodników z Dolnego Śląska, w tym Robert Skibniewski, który ostatnie miesiące spędził na bezrobociu.
W szerokiej kadrze znalazło się 23 zawodników, z czego 16 na co dzień gra w Tauron Basket Lidze. Do reprezentacji po dwuletniej przerwie wracają jej największe gwiazdy Marcin Gortat (Washington Wizards), Maciej Lampe (FC Barcelona) i Michał Ignerski (LeMans Sarthe Basket). Nie zabrakło świeżo upieczonego mistrza Belgii Mateusza Ponitki (Telenet Ostedna) czy występującego na co dzień w Kosowie Dardana Berishy (Sigal Prisztina). Są także czołowi zawodnicy TBL - Damian Kulig i Michał Chyliński z PGE Turowa Zgorzelec.

Sporym zaskoczeniem jest powołanie Roberta Skibniewskiego. Co prawda 31-letni rozgrywający w ubiegłorocznych eliminacjach do EuroBasketu był ważnym zawodnikiem kadry, ale od tego momentu zaczął wyraźnie dołować. Statystycznie zaliczył najsłabszy sezon w karierze, a Śląsk Wrocław, którego był kapitanem, rozstał się z nim jeszcze w trakcie rozgrywek. "Skiba" nie znalazł sobie nowego klubu i ostatnie trzy miesiące trenował z amatorami w rodzinnej Bielawie. Teraz powalczy o wyjazd na EuroBasket z Łukaszem Koszarkiem (Stelmet Zielona Góra), Kamilem Łączyńskim (Polfarmex Kutno) i Łukaszem Wiśniewskim (Śląsk Wrocław). Niewykluczone, że w kadrze znajdzie się A.J. Slaughter z Panathinaikosu Ateny, którego bardzo chciałby mieć w zespole trener Mike Taylor. Amerykanin rozpoczął już starania o polskie obywatelstwo.

Przygotowania do mistrzostw Europy reprezentacja Polski rozpocznie 20 lipca w Wałbrzychu, gdzie będzie trenować przez blisko dwa tygodnie i zagra tam dwukrotnie towarzysko z Czechami (1 i 2 sierpnia). Później biało-czerwonych czekają jeszcze mecze kontrolne na Łotwie z gospodarzami i Słowenią (7-8 sierpnia), sparing z Hiszpanią (15 sierpnia) oraz turnieje towarzyskie w Niemczech (21-23 sierpnia) i Bydgoszczy (28-30 sierpnia).

Mistrzostwa Europy odbędą się w tym roku w czterech krajach - na Łotwie, w Chorwacji, Niemczech i Francji. Potrwają od 5 do 20 września. Polska zagra w grupie A, w której zmierzy się z Bośnią i Hercegowiną (5 września), Rosją (6 września), Francją (7 września), Izraelem (9 września) i Finlandią (10 września). Do fazy pucharowej awansują cztery najlepsze zespoły z każdej z dwóch grup.

Szeroka kadra na EuroBasket 2015:

Rozgrywający: Łukasz Koszarek (Stelmet Zielona Góra), Kamil Łączyński (Polfarmex Kutno), Łukasz Wiśniewski (Śląsk Wrocław), Robert Skibniewski

Obwodowi: Dardan Berisha (Sigal Prisztina), Michał Chyliński (PGE Turów Zgorzelec), Tomasz Gielo (University of Mississippi), Karol Gruszecki (Energa Czarni Słupsk), Michał Michalak (Trefl Sopot), Jarosław Mokros (Energa Czarni), Mateusz Ponitka (Telenet Ostenda), Michał Sokołowski (Rosa Radom), Adam Waczyński (Rio Natura Monbus Obradoiro), Przemysław Zamojski (Stelmet Zielona Góra)

Podkoszowi: Aaron Cel (Stelmet), Aleksander Czyż (Turów), Marcin Gortat (Washington Wizards), Adam Hrycaniuk (Stelmet), Michał Ignerski (LeMans Sarthe Basket), Przemysław Karnowski (Gonzaga University), Damian Kulig (Turów), Maciej Lampe (FC Barcelona), Szymon Szewczyk (AZS Koszalin).