Tour de Pologne: Najwyższa pora, aby wreszcie wygrał polski kolarz

Kolarski 69. Tour de Pologne rozpoczyna się 10 lipca w Karpaczu. - Ten wyścig to wspaniała promocja Polski poprzez sport - podkreśla Czesław Lang, dyrektor wyścigu.
Tour de Pologne to najważniejszy polskiego wyścigu kolarski, jeden z najbardziej liczących się w Europie. Start wyścigu zaplanowano na wtorek w Karpaczu. Rywalizacja w pierwszym etapie prowadzona będzie na trasie z Karpacza do Jeleniej Góry (cztery pętle - w sumie 179 km).

- Najwyższa pora, aby na pudle stanął Polak. Przecież już dziewięć lat minęło od momentu kiedy Tour wygrał Cezary Zamana - podkreślał prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Konferencję z udziałem m.in. Czesława Langa, Wacława Skarula i polskich kolarzy: Bartosza Huzarskiego, braci Macieja i Łukasza Bodnarów zorganizował Marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec. Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska jest jednym ze sponsorów Tour de Pologne.

- Ten wyścig to wspaniała promocja Polski poprzez sport, szczególnie widoczne to było podczas Euro 2012 - podkreślał Czesław Lang, dyrektor i organizator wyścigu. - Wspólnie z panem marszałkiem Jurkowlańcem przyjęliśmy taką strategię, że będziemy promowali sport oraz poszczególne regiony naszego kraju. Tym razem zaczynamy na Dolnym Śląsku. Zapowiada się niezwykle interesująca impreza i pasjonująca walka, bo w tym roku naprawdę mamy wyjątkowo mocną obsadę,

Marszałek Jurkowlaniec: - Zanim wystartują zawodowcy, we wtorek o 9 rano przeprowadzony zostanie Tour de Pologne dla amatorów. Amatorzy pojadą z jelenie Góry do Karpacza na takiej samej trasie co zawodowcy, tylko znacznie krótszej. Będą mieli do pokonania jedną pętlę.

Tym razem w Tour de Pologne wystartuje reprezentacja Polski, której organizator wyścigu Czesław Lang przyznał "dziką kartę". Liderami reprezentacji Polski mają być Marek Rutkiewicz i Bartosz Huzarski. Przed rokiem obaj byli najwyżej sklasyfikowanymi biało-czerwonymi: Huzarski uplasował się na siódmej pozycji, a Rutkiewicz na dziesiątej.

- Dziesięć lat temu stanąłem na podium Tour de Pologne. Byłem wówczas trzeci. Teraz też chcę stanąć na podium, ale na pierwszym miejscu - zapowiedział kilka dni temu Rutkiewicz.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej we Wrocławiu dziennikarze pytali Huzarskiego: Kto jest liderem reprezentacji?

- Ja i Marek jesteśmy na jednym poziomie sportowym - tłumaczył Huzarski. - W kolarstwie wszystko może się zdarzyć, więc na trasie zobaczymy kto jak będzie się czuł i jak ułoży się rywalizacja. Dużo może się wyjaśnić na pierwszych etapach, bo przecież wyścig zaczyna się etapem królewskim z wjazdem na Orlinek. Trasa z Karpacza do Jeleniej Góry, jazda po górach dużo może pokazać o sile poszczególnych kolarzy. Uważam, że na Orlinku nie wygra się całego wyścigu, ale można go tam przegrać. Myślę, że na dla nas najważniejsze jest, aby wreszcie w klasyfikacji końcowej wepchnąć na podium jakiegoś Polaka - podkreślał Huzarski.

Ze stwierdzenia "najważniejsze, aby na podium wepchnąć jakiegoś Polaka najbardziej zadowolony był prezes Skarul, który słysząc te słowa z aprobatą kiwał głową".

W tym roku w wyścigu wystartuje kilku bardzo znanych, klasowych kolarzy, m.in. byli mistrzowie świata: Tom Boonen, Thor Hushovd, Alessandro Ballan oraz cała polska czołówka. Aktualny mistrz Polski w jeździe na czas Maciej Bodnar pojedzie w barwach włoskiej grupy "Liquigas"

Bodnar przyznał: - Podczas Tour de Pologne chce się pokazać z dobrej strony, ale nie ukrywam, że myślami jestem już trochę przy Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, w których wystartuję.

Tour potrwa do 10 do 16 lipca. Wyścig zakończy się w Krakowie. W reprezentacji Polski pojedzie ośmiu zawodników. Ponadto w składach zespołów elity i zaproszonych grup znalazło się dziewięciu polskich kolarzy.

Warto podkreślić, że w minionym roku Tour de Pologne wygrał Słowak Peter Sagan, który w tym roku jest rewelacją Tour de France. Sagan wygrał już trzy etapy w Tour de France 2012.

Polacy zgłoszeni do 69. Tour de Pologne:

Reprezentacja Polski: Marek Rutkiewicz, Tomasz Kiendyś, Mateusz Taciak, Bartłomiej Matysiak (wszyscy CCC Polsat Polkowice), Łukasz Bodnar, Paweł Cieślik (Bank BGŻ), Damian Walczak (BDC MarcPol), Bartosz Huzarski (NetApp)

Liquigas: Maciej Bodnar

Omega Pharma: Michał Gołaś, Michał Kwiatkowski

Lampre: Przemysław Niemiec

Saxo Bank: Jarosław Marycz, Rafał Majka

Vacansoleil: Tomasz Marczyński

Caja Rural: Karol Domagalski

Utensilnord: Adrian Kurek