Sport.pl

Włoch Moreno Moser wygrał pierwszy etap 69 Tour de Pologne

Włoski kolarz Moreno Moser był najlepszy na trasie z Karpacza do Jeleniej Góry. Drugi na metę przyjechał Polak Michał Kwiatkowski
Rywalizacja na pierwszym etapie poprowadzona została na trasie z Karpacza do Jeleniej Góry. Kolarze przejechali cztery pętle - w sumie 179 kilometrów. Najtrudniejszym fragmentem wtorkowego wyścigu był stromy wjazd na górę Orlinek. Dla kolarzy to niezwykle wyczerpujący podjazd, wymagający wielkich umiejętności i niewiarygodnej siły.

Pierwszy dzień 69 Tour de Pologne zaskoczył kolarzy deszczem. W efekcie trasa na niektórych fragmentach stała się bardzo śliska. Doprowadziło to do kilku wypadków - w jednym uczestniczył Belg Tom Boonen, były mistrz świata, wielka gwiazda wyścigu. Boonen zrezygnował ze startu w najsławniejszym wyścigu świata Tour de France i przyjechał do Polski. Wszystko po to, aby lepiej przygotować się do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, które rozpoczną się pod koniec lipca.

Na wczorajszym, górskim etapie przez prawie 150 kilometrów uciekała piątka mało znanych kolarzy. Wśród nich dwóch Polaków Bartłomiej Matysiak, Jarosław Marycz. Grupa uzyskała już nawet sześć minut przewagi nad peletonem. Im bliżej mety tym bardziej peleton przyspieszał i na ostatnim podjeździe pod Orlinek dogonił uciekinierów. Ostatecznie, po pasjonującej walce zwyciężył Włoch Moreno Moser. Za nim finiszował Polak Michał Kwiatkowski.

W środę kolarzy czeka najdłuższy etap wyścigu, liczący 239 km. Kolarze wystartują z Wałbrzycha i przez Góry Sowie pojadą do Opola. Cały Tour de Pologne potrwa do 16 lipca. Metę ostatniego etapu wyznaczono w Krakowie.

Tour de Pologne to najbardziej renomowany wyścig kolarski w kraju, jeden z ważniejszych w Europie. Po pięciu latach przerwy powrócił na Dolny Śląsk. W tym roku ma najsilniejszą obsadę w swojej historii. Ścigają się m.in. byli mistrzowie świata: Norweg Thor Hushovd, Włoch Alessandro Ballan, czy wspominany już Belg Boonen,

Startują 24 zawodowe grupy kolarskie oraz reprezentacja Polski. W gronie faworytów są reprezentanci Polski: Bartosz Huzarski z Sobótki oraz Marek Rutkiewicz. Ściga się też mistrz Polski w jeździe na czas Maciej Bodnar z Chrząstawy pod Wrocławiem. Ale on przed startem szczerze przyznał: - Podczas Tour de Pologne chcę wypaść jak najlepiej. Jednak nie ukrywam, że myślami jestem już trochę przy olimpiadzie w Londynie, bo to najważniejsza impreza w tym roku.

Na metę inauguracyjnego etapu Rutkiewicz przyjechał w pierwszej grupie kolarzy. Huzarski oraz bracia Bodnarowie finiszowali w drugiej grupie, która straciła do zwycięzcy 1,13 min.

Więcej o: