Hasco-Lek Wrocław Maraton idzie na rekord

Już ponad 4600 zapisanych zawodników, renomowani biegacze m. in. z Kenii, goście specjalni - 30. jubileuszowy Hasco-Lek Wrocław Maraton przebił wszystkie dotychczasowe rekordy i wyrasta na jedną z najważniejszych imprez maratońskich w Polsce.
W tym roku imprezę przygotowują wspólnie Wrocławskie Centrum Sportu Hippiki i Rekreacji, PPF Hasco-Lek S.A. i Urząd Miejski Wrocławia.

- Startujemy 16 września o godzinie 9. tradycyjnie ze Stadionu Olimpijskiego. I gorąco zachęcamy mieszkańców do udziału i kibicowania. To bardzo dobra okazja do zabawy i promowania zdrowego stylu życia - mówił prezydent Rafał Dutkiewicz, podczas specjalnej konferencji prasowej. - Świętować jubileusz będą znane osoby, m. in. Henryk Szost, który w tym roku w Londynie zajął 9. miejsce..

W tym roku na ulice Wrocławia wybiegnie około pięciu tysięcy zawodników.

- Jest ich już ponad 4600 zapisanych uczestników, ale spodziewamy się rekordu frekwencji, bo przez cały czas przyjmujemy zapisy - mówił Jerzy Pękalski, dyrektor Wrocławskiego Centrum Sportu Hippiki i Rekreacji. - Zaplanowaliśmy wszystko tak, by jak najmniej utrudniać mieszkańcom poruszanie się po mieście. Po przebiegnięciu zawodników będziemy bieżąco otwierać poszczególne odcinki ulic.

Święto biegania to nie tylko rywalizacja zawodowych biegaczy. Maratonowi towarzyszy bieg rodzinny Natur Kaps Mila Olimpijska

- Dystans jest niewielki, bo tylko 1609 m , obejmuje wyłącznie stadion i można go pokonać w stylu dowolnym. Czyli biegnąc lub po prostu spacerując - mówił Stanisław Han, prezes PPF Hasco-Lek S.A. - To właściwie bardziej piknik rodzinny niż ostra rywalizacja, bo na Milę zapraszamy rodziny z dziećmi w różnym wieku. Nie ma ograniczeń wiekowych ani wymagań kondycyjnych.

Ci, którzy nie wezmą udziału w żadnym z biegów, będą mogli bawić się przez całą niedzielę na Stadionie Olimpijskim - dzieci będą miały do dyspozycji pełne atrakcji miasteczko, a dorośli - m. in. wystawę zabytkowych aut i sprzętu wojskowego.

Jak na jubileusz przystało w tym roku organizatorzy przygotowali nagrody - m. in. 20 tys. zł za ustanowienie rekordu wrocławskich maratonów i 10 tys. zł za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Łączna pula nagród to ponad 122 tys. zł

Wszyscy maratończycy oraz uczestnicy Mili Olimpijskiej mogą wygrać nagrody rzeczowe.

- Przygotowaliśmy 30 nagród na jubileuszowych dla zawodowych biegaczy i dla "milimaratończyków". Ci pierwsi będą losować m. in. Hyundaia i30, iPhony, kina domowe i aparaty fotograficzne. Główną nagrodą w loterii towarzyszącej Mili jest skuter - wyliczał Stanisław Han.

Każdy z zawodników maratonu i Mili otrzyma pakiet startowy, a w nim m. in. koszulkę. Szczegóły dotyczące zapisów na obie konkurencje można znaleźć na stronie www. wroclawmaraton.pl

W ramach tegorocznego 30. Hasco-Lek Wrocław Maratonu odbędą się również 15. Mistrzostwa Wojska Polskiego w Maratonie, 11. Mistrzostwa Polski Nauczycieli w Maratonie i I Mistrzostwa Polski Solidarności w Maratonie.