Sport.pl

Wrocław bez żadnych szans na organizację meczów podczas piłkarskich mistrzostw Euro 2020

Piłkarskie mistrzostwa Europy w 2020 roku zostaną rozegrane w 13 miastach na całym kontynencie. Wrocław nie ma żadnych szans na organizację choćby jednego meczu.
Sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino zapowiedział, że prawo współorganizacji turnieju otrzyma nie więcej niż jedno miasto z danego kraju. Wybór zostanie dokonany we wrześniu 2014 roku.

- Chcielibyśmy, by czas podróży samolotem między kolejnymi meczami nie był dłuższy niż dwie godziny - powiedział prezydent UEFA Michel Platini. 12 miast dostanie po trzy mecze grupowe oraz jeden z fazy pucharowej. Oba półfinały i finał odbędą się na tym samym stadionie.

Półfinał ma się odbyć na stadionie o pojemności przynajmniej 70 tys. widzów, ćwierćfinał na 60 tys. widzów, a mecze grupowe i mecze 1/8 finału na stadionie przynajmniej 50-tysięcznym. Platini stwierdził, że możliwe są wyjątki. - Dopuścimy stadiony 30-tysięczne, by o prawo organizacji mogły się także ubiegać także mniejsze kraje. I będę je do tego zachęcał - stwierdził. Uczestnicy Euro 2020 zostaną podzieleni na sześć grup czterozespołowych. W każdej z nich znajdzie się maksymalnie po dwóch współgospodarzy turnieju.

Z wypowiedzi Platiniego widać, że Wrocław nie ma na organizację Euro 2020 żadnych szans, choć kilka tygodni temu władze miasta, jak i spółki zarządzającej stadionem Wrocław 2012 zapewniali, że podejmą starania o tę imprezę. Głównym powodem jest pojemność stadionu. W Polsce jedynie Stadion Narodowy w Warszawie (58 tys.) oraz obiekt w Chorzowie (54 tys.) spełniają te warunki.

Dopuszczenie mniejszych obiektów, o pojemności 30 tys. jest możliwe, ale wcale nie przesądzone. Poza tym z informacji UEFA wynika, że chodzi tu o obiekty, które dopiero mają powstać i przede wszystkim z bardzo małych federacji.

Pomysł turnieju Euro 2020 w wielu krajach ujawnił latem Platini. Francuz chce w ten sposób uczcić 60. rocznicę pierwszej rywalizacji o prymat w Europie. Ostateczna decyzja zapadła 6 grudnia. Taka formuła turnieju, jak argumentuje UEFA, jest szansą dla mniejszych krajów, które same nie byłyby w stanie zorganizować całego finałowego turnieju.

Więcej o:
Komentarze (10)
Wrocław bez żadnych szans na organizację meczów podczas piłkarskich mistrzostw Euro 2020
Zaloguj się
 • mloo

  Oceniono 19 razy 15

  Euro powinno się rozgrywać tylko w państwach których drużyny zakwalifikowały się do finałów. I problem Wrocławia, Poznania, Warszawy czy Gdańska z głowy.

 • rossonero19

  Oceniono 19 razy 11

  Sporo osób na pewno powie że taki pomysł na ME to nic dobrego i tylko zamieszanie w europie i powinno być standardowo - Jeden kraj bądz dwa... Też tak myślałem i byłem zwolennikiem tradycjonalnego podejścia i nie jestem zwolennikiem " nowej ery futbolu " ale po przemyśleniach z chęcią bym raz tak zorganizowane ME obejrzał :) Będzie coś nowego, nieznanego i ciekawego - i to do mnie przemawia :)

  Z góry nie " hejtujmy " tych mistrzostw które będą za 7 lat... Jeśli dożyjemy i dane nam będzie to obejrzeć to na prawdę ta " inność " może być dość fajna :)

  Bless ! ;)

 • zezzem

  Oceniono 10 razy 2

  Warszawa też nie ma szans za bijatyki jakie były w czasie Euro 2012

 • szpak.nie

  Oceniono 5 razy 1

  To moze jednak ta Łolimpiada to lepszy pomysł? Jest wielka Krokiew, jest stadion w Krakowie, są łoscypki dla gosci, pokoje goscinne dla kibiców i parę hoteli dla oficjeli. Zostałoby tylko zbudować kilkanaście obiektów i drogę do zakopanego, a to pikuś przeca.

 • radek_sziwa

  Oceniono 13 razy 1

  Madryt, Lizbona, Paryz, Rzym/Mediolan, Londyn/Manchester, Dublin, Amsterdam, jakis niemiecki, Moskwa? (moze za daleko, te 2h samolotem), Wieden, jakis w Szwajcarii, Ateny, Kopenhaga, Praga. To jest 14 moich typow. Warszawy tam nie ma i nie bedzie, mielismy Euro 2012 i styka.

 • eurosmapper

  Oceniono 14 razy 0

  Za mało cichodajek mieszka w okolicach rynku? Czy tez za bardzo ciągną wyłącznie niemieckie kiełbaski?

 • aa1000

  Oceniono 23 razy -7

  Wrocław nie ma szans na Euro 2020, bo do tego czasu Maślice już będą rozebrane, a dzielny Śląsk
  będzie czołową drużyną I ligi, ciągle walczącą o awans.

 • voycek

  Oceniono 22 razy -10

  Jak to nie dostaniemy? Przecież nasi notable + ryży z G już dawno zapowiedzieli, że jedno z polskich miast dostanie organizację ME 2020.

  UEFA i Platini nie wiedzą z kim zadzierają. Jak nasi mądrale powiedzieli, że dostaną to dostaną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX