40 lat temu Kazimierz Deyna strzelił Miedzi Legnica hat tricka

Dokładnie 40 lat temu Miedź zmierzyła się w Legnicy z naszpikowaną gwiazdami Legią Warszawa. ?Miedzianka? przegrała wówczas 1:3, a wszystkie bramki dla stołecznego klubu zdobył Kazimierz Deyna.
Spotkanie miało charakter kontrolny. Legia przebywała wówczas na zgrupowaniu w Szklarskiej Porębie, a mecz z Miedzią miał być kolejnym etapem przygotowań. Mimo to ówczesny trener Lucjan Brychczy wystawił najsilniejszy skład, z takimi gwiazdami jak Robert Gadocha, Jan Pieszko, Bernard Blaut i Kazimierz Deyna. Ten ostatni zaliczył w tym spotkaniu hat tricka. Honorowe trafienie dla Miedzi zdobył Ryszard Kryjon.

Mecz z Legią wzbudził w Legnicy sensację, mimo przeraźliwego mrozu i padającego śniegu, spotkanie obejrzało blisko dziesięć tysięcy widzów.

- Pamiętam, że to spotkanie miało być dla nas zwykłą jednostką treningową, ale jak wyszliśmy na boisko, to okazało się, że na stadionie jest nadkomplet widzów - wspomina ówczesny bramkarz Legii Piotr Mowlik. - Kilka tysięcy ludzi przyszło zobaczyć ten pojedynek, więc był spory dreszczyk emocji i walka o zwycięstwo. Było wtedy bardzo zimno, a na murawie leżał śnieg, ale na nikim nie robiło to wielkiego wrażenia, bo właśnie w takich warunkach rozgrywało się mecze sparingowe zimą. Wtedy nikt nawet nie słyszał o podgrzewanych murawach - dodaje Piotr Mowlik, którego syn Mariusz jest obecnie zawodnikiem I-ligowej Miedzi.

Miedź Legnica - Legia Warszawa 1:3

Bramki: Kryjon oraz Deyna 3

Miedź: Pietraszko - Bzdyk, Potycz, Dzido, Rogala, Flendrich, Kryjon, Mikutaniec, Łukasik, Dąbrowski, Michalak

Legia: P. Mowlik - Stachurski, Blaut, Cypka, Pieszko, Pacocha, Nowak, Białas, Zygmunt, Deyna, Gadocha