Jakuszyce i Harrachov wspólnie lobbują o organizację Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym

W sobotę w Harrachovie zostanie podpisane porozumienie, na mocy którego Polacy i Czesi będą wspólnie starać się o organizację zawodów Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w 2016 roku.
Polana Jakuszycka po stronie polskiej oraz czeski Harrachov mają wiele atutów. Tu są doskonałe warunki klimatyczne do uprawiania sportów zimowych, a śnieg utrzymuje się od początku grudnia do kwietnia. Harrachov od dawna słynie na całym świecie z doskonałej skoczni narciarskiej, a Jakuszyce mają świetne trasy do narciarstwa biegowego. W minionym roku pierwszy raz w historii Polski właśnie na Polanie Jakuszyckiej rozegrano zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym i polscy kibice mogli na żywo dopingować Justynę Kowalczyk.

Jakuszyce inwestują i rozbudowują swoją bazę. Ma tam powstać stadion na 20 tys. widzów, szatnie, trasa do biathlonu oraz parkingi samochodowe. Wszystko to ma związek z dużą popularnością narciarstwa biegowego w Polsce, zarówno tego profesjonalnego, jak i amatorskiego. Przecież od lat na Polanie Jakuszyckiej przeprowadzany jest Bieg Piastów - największa tego typu impreza w Polsce.

Od pewnego czasu wiadomo było też, że gmina Szklarska Poręba, gdzie leży Polana Jakuszycka oraz Harrachov, działa i przygotowuje się do wspólnych imprez. Doskonałe warunki predysponują te miejscowości do wspólnej organizacji zawodów Pucharu Świata. I właśnie dziś zostanie podpisane polsko-czeskie porozumienie dotyczące starań o organizację Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w 2016 roku.

Porozumienie zostanie zawarte pomiędzy sześcioma stronami: Polskim Związkiem Narciarskim, Województwem Dolnośląskim, Szklarską Porębą oraz Czeskim Związkiem Narciarskim, Krajem Libereckim i Harrachovem. Dojdzie do tego tuż przed sobotnim konkursem w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Harrachovie. Na dokumencie swoje podpisy złożą między innymi: Apoloniusz Tajner, prezes PZN, wicemarszałek Dolnego Śląska Jerzy Łużniak, burmistrz Szklarskiej Poręby Grzegorz Sokoliński oraz Lukas Sobotka, prezes Czeskiego Związku Narciarskiego.

W efekcie porozumienia polski i czeski związek narciarski złożą wspólnie wniosek do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) o wspólną organizację zawodów Pucharu Świata (Nordic Festival) w Harrachovie i Szklarskiej Porębie w styczniu 2016 roku. Formuła zawodów będzie zakładać organizację zawodów w zakresie skoków narciarskich w Harrachovie, a w zakresie biegów na Polanie Jakuszyckiej.

Wspólne starania o organizację Pucharu Świata to krok do jeszcze większej imprezy, o jaką planują powalczyć wkrótce Jakuszyce oraz Harrachov. W perspektywie kilku kolejnych lat Polska i Czechy wspólnie wystąpią o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. I na otrzymanie tej imprezy Jakuszyce oraz Harrachov mają znacznie większe szanse niż Zakopane i Kraków na przeprowadzenie zimowej olimpiady.

W kuluarowych rozmowach dobrze zorientowani przyznają, że wielkim atutem wspólnej kandydatury są bardzo wysokie notowania czeskich działaczy w strukturach FIS. Czesi mają niezwykle mocna pozycję i mogą odegrać taką role jak kilka lat temu ukraiński działacz piłkarski Surkis, który umiejętnie lobbował za Euro 2012 w Polsce i Ukrainie.