Janikowski spróbuje swoich sił w futbolu amerykańskim? Brązowy medalista z Londynu z Devils Wrocław

Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie, zapaśnik Damian Janikowski nawiązał współpracę z jedną z najlepszych drużyn futbolu amerykańskiego w Polsce - Devils Wrocław. - Istnieje możliwość zgłoszenia Damiana do rozgrywek, tak aby mógł wziąć udział w oficjalnym meczu ligowym - mówi prezes ?Diabłów? Piotr Duszeńko.
Temat nawiązania współpracy pojawił się po tym, jak w jednym z wywiadów zapaśnik Śląska Wrocław powiedział, że gdyby nie uprawiał zapasów, to chętnie spróbowałby swoich sił w futbolu amerykańskim. Władze Devils zgłosiły się więc do menedżera zawodnika - Grzegorza Krzesińskiego i zaproponowały Janikowskiemu udział w treningu.

- Damian zareagował bardzo przychylnie na naszą propozycję i obiecał, że po mistrzostwach Europy, które w marcu odbędą się w Gruzji, stawi się na naszym treningu - mówi prezes Devils Piotr Duszeńko. - Istnieje nawet możliwość zgłoszenia Damiana do rozgrywek, tak aby mógł wziąć udział w oficjalnym meczu ligowym, jeśli wyrazi taką chęć i nie będzie to kolidowało z jego treningami zapaśniczymi - dodaje.

- W Stanach Zjednoczonych, gdzie futbol amerykański jest najpopularniejszą dyscypliną sportu, wielu zawodników z ligi NFL rekrutuje się właśnie z zapasów. Wynika to z faktu, że sposób wszechstronnego przygotowania fizycznego zapaśników i ich ogólna sprawność bardzo przydają się w futbolu amerykańskim. - mówi menedżer wrocławskiego zapaśnika Grzegorz Krzesiński.

Głównym celem współpracy ma być promocja obydwu dyscyplin sportu, udział w akcjach charytatywnych oraz różnego rodzaju eventach. Władze klubu wraz z Janikowskim szykują już pierwszą akcję na drugą połowę kwietnia po powrocie zapaśnika z mistrzostw Europy.

- Jest mi niezmiernie miło, że Devils Wrocław zwróciło się do mnie z propozycją współpracy. - cieszy się Janikowski. - Nasza współpraca przynosi już pierwsze efekty. Devilsi wsparli naszą ogólnopolską akcję walki o zachowanie zapasów na igrzyskach olimpijskich, za co jestem im bardzo wdzięczny - kończy brązowy medalista z Londynu.

Po tym jak Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zarekomendował wycofanie zapasów z Igrzysk, Damian Janikowski na swoim profilu na Facebooku rozpoczął akcję obrony zapasów - "Chcemy zapasów na Igrzyskach!". W ciągu dwóch tygodni do akcji przyłączyło się prawie 10 tys. internautów. Okazane w ten sposób wsparcie może okazać się bardzo pomocne, ponieważ 7 września podczas sesji MKOl w Buenos Aires zapadnie ostateczna decyzja co do nowego programu igrzysk.

- Zapasy to wspaniała dyscyplina sportu, która jest od samego początku nowożytnych igrzysk olimpijskich, dlatego naszym zdaniem powinna ona pozostać wśród dyscyplin olimpijskich. Nasi zapaśnicy zawsze dostarczali nam mnóstwa wrażeń podczas igrzysk, a Damian Janikowski jest naturalnym kontynuatorem tych pięknych tradycji, dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do tej akcji. Warto również podkreślić, że wrocławska sekcja zapasów jest jedną z najsilniejszych w Polsce, z czego jesteśmy niezmiernie dumni - tłumaczy prezes futbolowych mistrzów Polski z 2010 roku.