Maciej Bydliński i Agnieszka Gąsienica Daniel zdominowali narciarskie mistrzostwa Polski

W weekend poznaliśmy nazwiska nowych mistrzów Polski w slalomie, slalomie gigancie, supergigancie oraz w superkombinacji. Przez ostatnie 3 dni blisko 80 zawodników z Polski, Słowacji oraz Węgier walczyło w Szczyrku podczas 80. Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Konkurencjach Alpejskich.
Pierwszego dnia zawodów pogoda pokrzyżowała nieco plany organizatorów. Z uwagi na mgłę konkurencje szybkościowe - supergigant oraz superkombinacja - przesunięte zostały na niedzielę, w piątek zaś rozegrano slalom. Najszybszy tego dnia okazał się Jakub Ilewicz, który wyprzedził Michała Jasiczka oraz Michała Kałwę. Wśród pań z dużą przewagą zwyciężyła Aleksandra Kluś, która tak komentuje swój występ: "Jechało mi się bardzo dobrze. Pomimo świeżego śniegu trasa była pod spodem bardzo twarda i zmrożona. Czuję, że mogłam pojechać lepiej, jednak jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się zająć pierwsze miejsce". Kolejne miejsca na podium zajęły Agnieszka Gąsienica Daniel oraz Anna Berezik.

Silny mróz, przebijające się zza chmur słońce oraz pasjonująca walka o złoty medal - tak właśnie wyglądał drugi dzień rywalizacji w Szczyrku. Na wymagającej trasie slalomu giganta ze sporą przewagą nad rywalami triumfowali polscy kadrowicze. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny był startujący w zawodach rangi Pucharu Świata Maciej Bydliński, który o półtorej sekundy wyprzedził Michała Kłusaka oraz Jakuba Ilewicza. Agnieszka Gąsienica Daniel do srebrnego medalu w slalomie dołożyła złoto w gigancie. Drugie miejsce z ponaddwusekundową stratą zajęła Karolina Chrapek, a trzecie młodsza z sióstr Maryna Gąsienica Daniel.

"Najważniejsze starty w tym roku są już na pewno za mną, jednak dzisiejsze zwycięstwo bardzo cieszy, gdyż miło być mistrzem Polski. Trasa była wymagająca i została bardzo dobrze przygotowana przez organizatorów. Dzięki temu nie było przypadkowości podczas przejazdów i triumfowali najlepsi zawodnicy" - powiedział najszybszy tego dnia Bydliński.

Ostatni dzień zawodów rozpoczął się przy blisko 25-stopniowym mrozie. Zarówno w supergigancie, jak i w superkombinacji triumfowali zwycięzcy sobotniego slalomu giganta: Maciej Bydliński oraz Agnieszka Gąsienica Daniel. Najlepsi polscy alpejczycy wywieźli więc ze Szczyrku po trzy złote medale, dominując jubileuszowe mistrzostwa Polski.

Obecny w Szczyrku Andrzej Bachleda-Curuś, który od 3 lat wraz z firmą Tauron prowadzi program odbudowy polskiego narciarstwa alpejskiego, powiedział po zawodach: "Była to już 80., jubileuszowa edycja mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. Tauron Bachleda Ski opiekuje się najważniejszymi wydarzeniami narciarskimi w Polsce, dlatego też nie mogło nas zabraknąć w tym sezonie także tu, w Szczyrku. Cieszę się ogromnie, że warunki pogodowe sprzyjały wszystkim, zarówno zawodnikom, jak i osobom przygotowującym zawody. Jestem pod dużym wrażeniem doskonale przygotowanych tras, słowa uznania dla organizatorów. Poziom sportowy czołowych zawodników był dobry. Chciałbym, aby większość alpejczyków biorących udział w mistrzostwach Polski prezentowała równie wysokie umiejętności".