Ministerstwo sportu nie dofinansuje budowy basenu we Wrocławiu na World Games

Organizując World Games, miasto może samo wybierać dyscypliny, więc Wrocław powinien zdecydować się na te konkurencje, które będzie można przeprowadzić na istniejących już obiektach - twierdzi minister sportu Joanna Mucha.
Minister Joanna Mucha bierze udział w Dolnośląskim Kongresie Sportu Powszechnego, który w czwartek odbywa się we Wrocławiu. Podczas konferencji prasowej pani minister odniosła się do planów pewnych inwestycji infrastrukturalnych, planowanych w regionie.

Pytana o możliwość dofinansowania organizacji World Games, a przede wszystkim wsparcia finansowego przy budowie nowego, pełnowymiarowego basenu pływackiego, minister Mucha potwierdziła, że jeden z dyrektorów Ministerstwa Sportu jest w stałym kontakcie z władzami Wrocławia. Jednak w dyplomatyczny, ale wyraźny sposób rozwiała marzenia miasta, że rząd sfinansuje budowę nowego basenu.

- Ostatecznej decyzji w tej kwestii jeszcze nie ma - tłumaczyła minister Mucha. - Ale przecież miasto może sobie wybierać dyscypliny, które będą rozgrywane podczas World Games. Dlatego Wrocław powinien zdecydowanie stawiać na te konkurencje, które można rozgrywać na istniejących już obiektach. Jeśli chodzi o ministerialne środki finansowe na takie przedsięwzięcia, to nie ukrywam, ale jest słabo - przyznała pani minister.

Wrocław wygrał organizację World Games w 2017. To impreza, podczas której rywalizuje się w około 20 dyscyplinach nieolimpijskich, np.: sumo, kręglach, biegu na orientację, pływaniu w monopłetwie, narciarstwie wodnym, bilardzie. Aby przeprowadzić World Games Wrocław, musi rozbudować infrastrukturę, m.in. wybudować 50-metrowy basen. To inwestycja wyceniana na minimum 50 milionów. Pieniędzy na niektóre przedsięwzięcia może zabraknąć, dlatego rozważany jest pomysł przeniesienia niektórych konkurencji poza Wrocław, do innych miast na Dolnym Śląsku.

Koszt organizacji World Games wyceniany jest na około 150 mln zł.

Równocześnie minister Mucha zapewniła, że resort sportu dofinansuje rozbudowę infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej.

Mucha: - Dofinansowanie tej infrastruktury uczynię z największą radością. Bieganie na nartach to wspaniała sprawa. Czekam więc na wniosek burmistrza Szklarskiej Poręby o pomoc w inwestycji.

Gmina Szklarska Poręba, Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska właśnie przy pomocy ministerstwa sportu chcą rozbudować bazę na Polanie Jakuszyckiej. Wszystko po to, aby z czeskim Harrachovem około 2021 roku starać się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

Na Polanie Jakuszyckiej mają powstać szatnie, stadion, trasa i strzelnica do biathlonu oraz kładka, która ułatwi kibicom poruszanie się po Polanie.

- Razem ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów oraz gminą Szklarska Poręba zastanawiamy się nad szczegółami tej inwestycji. Zależy nam, aby wszystko co zbudujemy w Jakuszycach służyło przede wszystkim biegaczom amatorom, którzy masowo uprawiają tam narciarstwo biegowe - dodawał Rafał Jurkowlaniec, marszałek Dolnego Śląska.

Inwestycja w Jakuszycach to koszt rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.