Cztery wrocławskie kluby łączą siły i walczą o boisko do futbolu, rugby, frisbee i lacrosse

Wrocławskie kluby Giants, KS Rugby, MKP Wratislavia i Kosynierów starają się o pół miliona złotych dofinansowania z miejskiego budżetu obywatelskiego, które chcą przeznaczyć na modernizację jednego z boisk pod kątem futbolu amerykańskiego, rugby, ultimate frisbee oraz lacrosse.
Polub nas na Facebooku i żyj sportem razem z nami >>

Wszystkie cztery kluby reprezentujące dyscypliny rozgrywane w ramach igrzysk sportów nieolimpijskich, które odbędą się we Wrocławiu w 2017 roku, podpisały przed kilkoma dniami list intencyjny w sprawie dofinansowania z urzędu miejskiego środków na modernizację jednego boiska przy ul. Lotniczej. Koszt inwestycji szacuje się na ok. pół miliona złotych.

Co ciekawe, właściciel obiektu posiada gotowy projekt, którego elementy można wykorzystać przy jego przebudowie. Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu wyraziło wstępne poparcie w tej kwestii. Żeby obniżyć późniejsze koszty eksploatacji obiektu, projekt zakłada m.in. wykorzystanie wody ze studni głębinowej oraz odnawialnych źródeł energii do zasilania.

- Cieszy nas taka inicjatywa - mówi prezes Giants Wrocław Jakub Głogowski. - Nasze dyscypliny zyskują coraz większą popularność, a miejsca przystosowanego również dla nas nie ma. Nie mamy bramek na stałe, tylko na mecze. Dobrze, że miasto w tym roku zakupiło bramki do futbolu, ale znów rugby nie może rozgrywać tam swoich meczów. Widzę efekty naszej współpracy, bo w kilka dni powstał projekt budowy boiska wielofunkcyjnego, a ponadto zaczynamy myśleć nad kolejnymi wspólnymi inicjatywami, jak promocja czy wymiana doświadczeń. Jesteśmy klubami niszowymi, ale mamy mnóstwo zapytań od osób chcących trenować nasze sporty, w tym również od rodziców i samych dzieci. Nasze kluby skupiają ponad tysiąc regularnie trenujących zawodników oraz ponad 25 tys. kibiców uczestniczących rocznie w naszych meczach - dodaje przedstawiciel lidera projektu.

Rugby jest finansowane krajowymi środkami, ale we Wrocławiu nie ma boiska, na którym można by rozgrywać mecze w tej dyscyplinie. Poza tym wkrótce rozstrzygnie się, czy turniej mistrzostw Polski kobiet w rugby siedmioosobowym odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska. - Brak jest boiska, na którym można by rozegrać turniej, bo nikt nie chce wpuścić rugbistów na murawę, a jak już jest boisko, to nie ma szatni ani sanitariatów - zauważa Agata Wereszko z sekcji Rugby Wrocław.

Prezes Rugby Wrocław uważa projekt modernizacji boiska na ul. Lotniczej za niezbędny nie tylko dla promocji rugby w mieście, ale także dla rozwiązania bieżących potrzeb. - Zakupilibyśmy więcej sprzętu do treningów, ale nie mamy miejsca na jego przechowywanie - przyznaje Bartosz Ryś z Rugby Wrocław. - Fajnie też, że pomimo tego, co się mówi, futbol amerykański może się porozumieć z rugby, i że nasze sporty są w stanie przygotować projekt wielofunkcyjnego boiska. Zakładamy, że to boisko będzie dawało możliwość odbywania treningów piłki nożnej, ale będzie też dostosowane do naszych potrzeb - dodaje Ryś.

Głosowanie, w którym mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Wrocławia, będzie przeprowadzone od 4 do 17 czerwca. Głos na wybrany projekt można oddać w internecie, ale także tradycyjnie, na papierowym formularzu. Zgłoszeń jest 240.

Ostateczne decyzje o głosowaniu muszą zapaść do 22 maja, wtedy też zespół opiniujący przedstawi listę wniosków po weryfikacji formalnej. W budżecie obywatelskim do podziału są 2 mln zł. Dofinansowanie dostanie tylko pięć projektów, które w głosowaniu zdobędą największą liczbę głosów.

Wrocław.Sport.pl ćwierka na Twitterze. Obserwuj nas >>