Porady dla uczestników kolarskiego Bike Maratonu we Wrocławiu: O czym koniecznie trzeba pamiętać na trasie

W sobotę o godz. 11 we Wrocławiu startuje czwarta edycja tegorocznego Bike Maratonu - największego cyklu wyścigu maratonów MTB. W zawodach startuje m.in. drużyna ?Gazety Wyborczej? i portalu sport.pl - nasz kapitan Dariusz Krawczyk udziela porad początkującym kolarzom.
Trasa wyścigu poprowadzona będzie przez Osiedle Malownicze w Leśnicy. Trasa przypomina tę sprzed roku, to najbardziej przystępna i łagodna trasa w całym cyklu Bike Maraton. Zawodnicy będą się ścigać na trzech dystansach.

GIGA - 78 km

MEGA - 57 km

MINI (MEDANO) - 23 km

W tym roku dystans Mini-Medano został uproszczony. Organizatorzy pozbawili go bardziej niebezpiecznych zjazdów. Dystans 23 km to przyjemna wycieczka w terenie. Suma przewyższeń wynosi zaledwie 200 metrów. To idealna trasa dla przeciętnego rowerzysty, który raz w tygodniu urządza sobie rekreacyjną wyprawę.

Oczywiście w zawodach wystartują kolarze zawodowcy, reprezentanci kraju oraz amatorzy. Organizatorzy zachęcają do startu wszystkich, którzy mają rower górski oraz kask i chcą się sprawdzić w rywalizacji.

Impreza odbywa się pod patronatem "Polski Na Rowery" i bierze w niej udział drużyna wystawiona przez "Gazetę Wyborczą" oraz nasz portal sport.pl. Startują w niej czytelnicy "Gazety", którzy odpowiedzieli na nasz apel przed rokiem i od zeszłego sezonu ścigają się w naszych barwach. W tamtym roku nasze ekipa w klasyfikacji końcowej zajęła bardzo dobre trzecie miejsce. W tym roku na razie drużyna "Gazety" w klasyfikacji drużynowej jest czwarta.

Kapitanem drużyny "Gazety" jest Dariusz Krawczyk, który od wielu lat jeździe na rowerze i bierze udział w zawodach kolarskich - zarówno szosowych, jak i górskich. Poza tym biega w maratonach. Pan Dariusz radzi początkującym kolarzom, jak przygotować się do takich zawodów.

- Śniadanie trzeba zjeść dwie, trzy godziny przed startem - podkreśla Krawczyk. - Oczywiście każdy ma własne doświadczenia, ale pewne uniwersalne wskazówki mogą pomóc. Najlepiej zjeść coś energetycznego: płatki zbożowe, owoce, rodzynki czy baton - wymienia.

Na sobotę zapowiadana jest dobra pogoda i wysoka temperatura. Ma być gorąco, parno.

- W takich warunkach najważniejsze jest picie! - podkreśla pan Dariusz. - Koniecznie trzeba regularnie przyjmować płyny, bo przy takiej pogodzie może grozić odwodnienie organizmu. Należy drobnymi łykami ciągle popijać przed startem, tak aby dobrze się nawodnić. I wziąć wodę czy jakieś izotoniki na trasę. Potem, w czasie jazdy tu również niezwykle ważne, aby uzupełniać płyny. Na trasie ustawione są bufety i należy z nich korzystać. Niektórzy nie zatrzymują się w strefie bufetu, bo uważają to za stratę czasu. To błąd, przede wszystkim dla początkujących kolarzy. Amatorzy absolutnie nie powinni rezygnować z bufetu. Z doświadczenia wiem, że co dwadzieścia minut warto uzupełniać płyny. Kiedy jest gorąco, to na trasie ważniejsze jest picie niż jedzenie - podkreśla. - Ale jeśli na trasie jest się około dwóch godzin, to również należy coś zjeść - dodaje Dariusz Krawczyk.

Wystartować może każdy rowerzysta, który posiada kask - to najważniejsze. Aby wziąć udział, należy zgłosić się do organizatorów przez stronę internetową - Bikemaraton.com lub stawić na miejscu w sobotę, mieć dobre chęci i odpowiednie nastawienie. Organizator zapewnia zabezpieczenie, punkty medyczne, wyżywienie na trasie (słodycze, napoje izotoniczne, banany). Organizatorzy zamawiają 4500 litrów wody, 480 kg bananów, ponad 400 kg pomarańczy, 90 kg różnego rodzaju ciastek i suszonych owoców (morele, ananasy, rodzynki, żurawina).

Krawczyk: - Dla początkujących ważna jest jeszcze jedna rzecz: Nie wolno przesadzić na początku trasy. Nie powinno się zacząć zbyt forsownie, tak aby za wszelką cenę dotrzymać koła czołówce. Trzeba znać własne możliwości i dobrze ocenić swoje siły - zaznacza.

Organizatorzy chcą, aby na starcie stanęło ponad 2000 rowerzystów. Takiej liczby uczestników nie udało się jeszcze osiągnąć żadnemu organizatorowi maratonów rowerowych w Polsce. Niewiele brakowało do tej liczby dwa lata temu - wówczas we Wrocławiu wystartowało 1850 osób. Jest szansa, że ten rekord w sobotę uda się pobić.

Na dzieci, które zgłoszą się do zawodów, czekają sportowe atrakcje: dziecięcy bike maraton, gdzie najmłodsi (przedszkolaki, klasy 1-3, i 4-6) wystartują na dystansie kilkuset metrów

Choć w imprezie biorą udział ambitni amatorzy, których celem jest sportowy wynik, to przede wszystkim wyścig przygotowany jest dla pasjonatów kolarstwa górskiego. Ważny jest każdy zawodnik, który, walcząc z własnymi słabościami, dojeżdża do mety. Liczą się przede wszystkim udział i przyjacielska atmosfera.

Drużynę "Gazety", która startuje w cyklu maratonów kolarskich, wspierają: sklep rowerowy Ducato przy ulicy Hallera we Wrocławiu, firma XC Life oraz organizatorzy Bike Maratonu.

W sobotę zapisy do Bike Maratonu prowadzone są na boisku sportowym we Wrocławiu Leśnicy przy ul. Marszowickiej. Zapisy trwają od godz. 8. do 10.30. Start do wyścigu o godz. 11.