21 lat temu piłkarze Miedzi Legnica zdobyli Puchar Polski [WIDEO]

Dokładnie 24 czerwca 1992 roku piłkarze Miedzi sięgnęli po historyczne trofeum w dziejach legnickiego klubu, pokonując w finale Pucharu Polski Górnika Zabrze.
Polub nas na Facebooku i żyj sportem razem z nami >>

Puchar Polski to największy sukces w historii Miedzi Legnica. "Miedzianka" sprawiła wówczas sporą niespodziankę. Nieznany bowiem wówczas nikomu II-ligowy zespół pokonał najbardziej utytułowany polski klub - Górnika Zabrze, który w drugiej połowie lat 80. aż cztery razy z rzędu sięgał po mistrzostwo kraju.

Początek meczu nie wskazywał na wygraną legniczan, którzy od dziewiątej minuty przegrywali po bramce Piotra Jegora. Osiem minut przed końcem do remisu doprowadził jednak Dariusz Baziuk. W rzutach karnych więcej zimnej krwi zachowali piłkarze Miedzi, którzy wygrali serię jedenastek 4:3.

Do dziś w siedzibie klubu pozostały pamiątki z tamtego finału. Poza proporczykami, repliką pucharu czy choćby oryginalnym plakatem meczowym z wyjazdowego spotkania z AS Monaco na honorowym miejscu w szklanej ramie zawisła pamiątkowa koszulka z finału. Wspomniany trykot podarował klubowi jeden z najwierniejszych kibiców Miedzi, który otrzymał ją od Jarosława Pokory.

Górnik Zabrze - Miedź Legnica 1:1 (1:1, 3:4 k.)

Bramki: 1:0 - Jegor (9.), 1:1 - Baziuk (82.)

Miedź: Płaczkiewicz - Kochanek, Michalski, Cymbała (80. W. Górski) - Przerywacz, Gajdzis (73. A. Wójcik), Gierejkiewicz, Ciliński, Dziarmaga - Baziuk, Dyluś

Górnik: Bęben - Piotrowicz, Wałdoch, Dziuk, Zagórski (76. Grembocki) - Jegor, Koseła, R. Staniek, Agafon - Kraus, Bałuszyński (88. Orzeszek)