Sport.pl

Nastolatka spod Wrocławia zdała egzamin na licencję żużlową: Jako pierwsza kobieta może ścigać się z mężczyznami!

16-letnia Klaudia Szmaj z podwrocławskiej Żórawiny zdała w czwartek w Opolu egzamin na licencję żużlową. To oznacza, że jako pierwsza kobieta w Polsce może brać udział w oficjalnych zawodach razem z mężczyznami
Polub nas na Facebooku i żyj sportem razem z nami >>

- Tor był trudny, na początku warunki do jazdy nie były najlepsze. Ale koniec końców udało się i jestem bardzo szczęśliwa, bo spełniło się moje marzenie - mówiła "Gazecie" zaraz po tym, jak zdała egzamin.

W Polsce, żeby ścigać się w zawodach żużlowych, trzeba zdać tzw. licencję "ż". Do egzaminu, który kilka razy w roku jest organizowany na różnych torach w Polsce, mogą od 2009 roku przystępować także kobiety. Klaudia jest pierwszą, której udało się zdać egzamin praktyczny. Wyników teoretycznego jeszcze nie zna, ale jej zdaniem to formalność.

- Najtrudniejsza jest jazda - podkreśla Klaudia.

Czwartkowy egzamin w Opolu był jej drugim podejściem. W październiku ubiegłego roku na torze w Bydgoszczy na samym starcie podniosło się jej przednie koło i przewróciła się. Na domiar złego potem na treningu na torze we Wrocławiu złamała rękę.

Na motor żużlowy po raz pierwszy wsiadła w ubiegłym roku. Pożyczył go jej kuzyn, Maciej Janowski, który jest mistrzem świata juniorów i zawodnikiem Unii Tarnów. Jej tata, Tadeusz, razem z kuzynami Janowskiego, złożył dla niej motocykl i zaczęła trenować - najpierw we Wrocławiu, a potem także w Lesznie i Opolu.

Co dalej z Klaudią? Nie ma jeszcze konkretnych planów. Ale w maju, w rozmowie z "Gazetą" przyznała, że marzy jej się pokonanie Tomasza Golloba na dystansie. Polski mistrz obiecał jej, że kiedyś wystartują razem spod taśmy.

Gratulujemy i życzymy, żeby to marzenie kiedyś się spełniło!

Zobacz, jak 16-latka radzi sobie na torze [WIDEO]Więcej o:
Komentarze (4)
Nastolatka spod Wrocławia zdała egzamin na licencję żużlową: Jako pierwsza kobieta może ścigać się z mężczyznami!
Zaloguj się
  • wroclawianin93speedway

    Oceniono 2 razy 2

    Oczywiście nieudolna Krystyna nie potrafiła tego przewidzieć i wykorzystać dla umocnienie marki Sparta Wrocław. Gdyby Sparta zdobyła mistrza naszej galaktyki, to prawdopodobnie obeszłoby się to bez echa. To zdarzenie będzie miało prawdopodobnie odbicie we wszelkich statystykach, rocznikach i opracowaniach sportu żużlowego już na zawsze (pierwsza kobieta), a przy nazwisku Szmaj nie będzie widniała nazwa Sparta. Czy tak zachowuje się ktoś komu zależy na potędze klubu, którym włada?

  • doomsday

    Oceniono 23 razy -17

    Teraz pewnie będzie pozowała nago dla Playboya i innych pism pornograficznych. Musi to zrobić jak najszybciej, bo sparaliżowanej po wypadku nikt nie będzie chciał ogladać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX