Rowerowe mistrzostwa Dolnego Śląska w Zieleńcu

W niedzielę 4 sierpnia w Zieleńcu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka ?Fisha?
Fani kolarstwa górskiego mogą sięgnąć po tytuł mistrza i mistrzyni Dolnego Śląska. Zawodnicy startują na wysokości 880 m, czyli najwyżej ze wszystkich maratonów w Polsce. Mają do wyboru dwa warianty: łatwiejszy 30 km i 55 km dla bardziej wytrwałych. Trasy biegną przez malownicze Góry Orlickie i Bystrzyckie, stokami zielenieckich nartostrad, wzdłuż szlaków turystycznych, obok górskiego schroniska Masarykova Chata, Drogą Ku Szczęściu, w pobliżu rezerwatu Torfowisko. Honorowym patronem wyścigu jest Ryszard Szurkowski, legenda polskiego kolarstwa.

W tej imprezie nie ma granic: najstarszy zawodnik miał 76 lat, najmłodszy zaledwie kilka. Gościli tu: olimpijka Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec, Aleksandra Dawidowicz i Magdalena Sadłecka z kadry narodowej MTB, Ewa Wolak, szefowa parlamentarnej grupy rowerowej, Lech Janerka, autor hitu "Rower", Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Rafał Jurkowlaniec, marszałek Dolnego Śląska.

Memoriał upamiętnia Artura Filipiaka "Fisha", 33-letniego informatyka i entuzjastę kolarstwa, który zmarł na raka. Jednym z jego planów było przygotowanie imprezy w rodzinnych stronach, na stokach Zieleńca. Rodzina i przyjaciele postanowili spełnić marzenie, którego Artur nie zdążył zrealizować. Rozgrywany po raz szósty maraton jest już tradycją: co roku pojawia się grono wiernych fanów; jeżdżą wspólnie ojcowie i synowie, żony z mężami, a najmłodsza 9-letnia Matylda ścigała się razem z tatą.

Memoriał, który już na stałe wszedł do kalendarza rowerowych imprez, jest częścią ogólnopolskiej akcji "Gazety Wyborczej" "Polska na rowery". Profesjonalną obsługę imprezy zapewnia Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej. Zapisy już trwają, zapraszamy na www.memorial.bikebrother.pl.