Centrum świata ciężarów: Wrocław gotowy na mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów

Wrocław już od 20 października ponownie stanie się globalną stolicą podnoszenia ciężarów. Dokładnie po stu latach najlepsi zawodnicy i zawodniczki powalczą u nas o tytuł mistrza świata
Poprzednio najlepsi sztangiści globu rywalizowali we Wrocławiu w roku 1913. Było to jeszcze przed dwiema światowymi wojnami, w czasie kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, a samo miasto należało do Niemiec.

Po upływie wieku, w erze internetu, Twittera i Facebooka, wrocławska Hala Stulecia na tydzień stanie się areną zmagań zawodników i zawodniczek z całego świata. Powalczą oni u nas o medale od 20 do 27 października

Do dziś swój udział w mistrzostwach potwierdziły 62 narodowe federacje. Oznacza to, że w imprezie wystartuje przynajmniej 117 zawodniczek i 259 zawodników. Liczba uczestników może jednak jeszcze wzrosnąć, bowiem mimo że minął oficjalny termin zgłoszeń, do organizatorów wciąż spływają nowe.

Polskę w zawodach reprezentować będzie siedem kobiet i ośmiu mężczyzn. Największymi nadziejami na medal są: zwycięzca ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Londynie Adrian Zieliński, Bartłomiej Bonk, który zajął wówczas trzecie miejsce, trzykrotny mistrz świata Marcin Dołęga oraz tegoroczna mistrzyni Europy Sabina Bagińska. Polska ekipa do wrocławskiej imprezy przygotowuje się w ośrodku w Spale.

- Zawodnicy na turnieju pojawią się na dzień lub dwa przed startem w swojej kategorii. Pierwszego dnia zmagania rozpoczną kobiety w kategorii 48 kg i mężczyźni w grupie 56 kg. Na szczęście póki co zdrowie wszystkim dopisuje i nie ma sygnałów o poważnych urazach - mówi wiceprezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Mariusz Jędra.

Mistrzostwa rozpoczną się w niedzielę 20 października o godz. 11. Organizatorzy przewidzieli w Hali Stulecia miejsca dla ok. 4 tys. kibiców. W sprzedaży pozostało jeszcze ok. 2 tys. wejściówek. - Zdecydowaliśmy się na taką liczbę miejsc, aby zapewnić wszystkim widzom jak najlepszą jakość oglądania. Dzięki temu każdy kibic nie będzie mógł narzekać na słabą widoczność z jakiegokolwiek miejsca w Hali Stulecia - wyjaśnia Jędra.

Bilety na mistrzostwa można nabywać w punktach STS i salonach Empik w całym kraju oraz na stronie internetowej kupbilet.pl. Najtańsze wejściówki można kupić już za 7 zł. W dniu zawodów (20-27 października) w kasach będą dostępne pojedyncze bilety normalne i ulgowe. Dochód ze sprzedanych wejściówek zostanie przeznaczony na rehabilitację córki czołowego polskiego sztangisty Bartłomieja Bonka.

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął prezydent RP Bronisław Komorowski. W komitecie znaleźli się również m.in. minister sportu i turystyki Joanna Mucha, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Któraś z tych osób z pewnością pojawi się na trybunach w Hali Stulecia.

W związku z mistrzostwami na wrocławskich ulicach powiększy się grono krasnali. Przy arenie zawodów pojawi się bowiem kolejna figurka, tym razem krasnala sztangisty. Jego prezentacja odbędzie się 15 października o godz. 11. Udział w niej zapowiedział m.in. szef Światowej Federacji podnoszenia ciężarów Węgier Tamas Ajan.

Wrocławskie mistrzostwa zostaną oficjalnie otwarte 20 października o godz. 17. - Chcemy przygotować otwarcie wyjątkowe, ale i zaskakujące zarówno dla kibiców, jak i samych zawodników. Serdecznie zapraszamy wszystkich wrocławian. Nie chcę zdradzać, co to będzie, ale przewidujemy kilka niespodzianek, m.in. muzycznych i pokazów - przyznaje wiceprezes PZPc.

Mistrzostwa na żywo transmitować będzie stacja Eurosport.

Podczas ostatnich mistrzostw świata rozgrywanych w 2011 roku w Paryżu prym wiedli zawodnicy z Chin, którzy łącznie zdobyli aż 36 medali, w tym 16 złotych. Druga w kolejności Rosja miała ich na swoim koncie 23, w tym 12 złotych. Trzecią pozycję zajęła reprezentacja Kazachstanu z 11 medalami. Za rok organizatorem mistrzostw świata będzie stolica Kazachstanu Astana.