Przed mistrzostwami świata w podnoszeniu ciężarów: Wrocław ma swojego krasnala sztangistę

Powiększyło się grono ponad 250 popularnych krasnali, które zdobią wrocławskie ulice. Wczoraj przy Hali Stulecia zaprezentowano kolejną figurkę - krasnala sztangistę. W niedzielę rozpoczną się tam mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów.
20 października wrocławska Hala Stulecia na siedem dni zamieni się w arenę zmagań sztangistów dla 161 zawodniczek i 230 zawodników z 61 krajów.

Sportową imprezę poprzedziła wczorajsza oficjalna prezentacja kolejnego krasnala, który ozdobi stolicę Dolnego Śląska. Krasnal sztangista został odsłonięty w Hali, w której w niedzielę walczyć będą najlepsi ciężarowcy na świecie. Jednak na stałe krasnal nie zamieszka przy wrocławskiej Hali Stulecia - jak pierwotnie zakładano - tylko będzie ustawiony obok hotelu Śląsk przy ul. Oporowskiej. Okazuje się, że na postawienie figurki przy Hali Stulecia nie zgodził się konserwator zabytków.

- Krasnala sztangistę odsłonił szef Światowej Federacji Podnoszenia Ciężarów Tamas Ajan w towarzystwie wojewody dolnośląskiego Aleksandra Skorupy, wiceprezydenta miasta Wojciecha Adamskiego oraz olimpijczyka z Barcelony 1992 Włodzimierza Chlebosza. Krasnal zaskarbił sobie szczególną sympatię szefa światowej federacji, który był zachwycony tym pomysłem. Zrobił sobie nawet zdjęcie z nim i Szymonem Kołeckim - mówi wiceprezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Mariusz Jędra.

Okazuje się, że krasnal sztangista może nie być jedyną figurką przedstawiającą sportowca, która pojawi się we Wrocławiu. Zrodził się pomysł, aby przy hotelu Śląsk powstała aleja gromadzącą resztę sportowych krasnali.

- Zaproponowałem, aby w tamtym miejscu powstała aleja krasnali sportowców. Przecież Wrocław może pochwalić się gronem wybitnych zawodników z różnych dyscyplin, m.in. koszykarzy, ciężarowców czy piłkarzy - mówi Jędra.

Oficjalne otwarcie wrocławskich mistrzostw odbędzie się w niedzielę o godz. 17. Największą niewiadomą imprezy pozostaje start trzykrotnego mistrza świata Marcina Dołęgi, który od kilku dni ma duży problem z kontuzjami.

- Tydzień temu posłuszeństwa odmówiło lewe kolano. W piątek przesunął mi się dysk, kręgosłup bolał jak cholera. Do masażysty szedłem na czworakach. Jakoś to ponastawiał, wymasował. Poniedziałek rano poszedłem na lekki rozruch przed mocnym, popołudniowym treningiem, no i na ten trening już nie dotarłem. Mięśnie skośne brzucha zostały tak naciągnięte, że już nic się nie dało zrobić - opowiadał Marcin Dołęga dla portalu sport.pl.

Wciąż można kupować bilety na wrocławskie mistrzostwa. Są w sprzedaży w punktach STS i salonach Empik w całym kraju oraz na stronie internetowej kupbilet.pl. Najtańsze wejściówki są do kupienia już za 7 zł. W dniu zawodów (20-27 października) w kasach będą dostępne pojedyncze bilety normalne i ulgowe.

Cała impreza transmitowana będzie przez stację Eurosport.