Futbol amerykański. Wrocławskie Pantery stawiają na młodzież

Panthers Wrocław intensywnie pracują nad przygotowaniami do kolejnego sezonu. Dysponując najliczniejszym składem polskich zawodników, w tym blisko 20 reprezentantami kraju, władze klubu zdecydowały postawić teraz na budowę profesjonalnego sztabu szkoleniowego, do którego dołączył Michał Rutkowski
Polub nas na Facebooku i żyj sportem razem z nami >>

Sztab szkoleniowy pierwszej drużyny, która na przełomie marca i kwietnia wraz z pięcioma innymi drużynami zainauguruje sezon Topligi Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego w ostatnich tygodniach został już skompletowany. Trzon sztabu trenerskiego dowodzonego przez Motta Gaymon'a będą stanowili Aaron Brown i Mark Philmore. Do tej trójki dołączył teraz Michał Rutkowski.

- Futbol amerykański jest najbardziej zespołową i taktyczną grą świata, profesjonalne sztaby szkoleniowe klubów w Stanach Zjednoczonych, a także coraz częściej w Europie liczą kilkanaście osób. Dla nas to dopiero początek drogi, ale przechodzimy przez nią bardzo prężnie. Wiemy, jak ważne jest profesjonalne szkolenie zawodników i to jest dla nas w tym roku jeden z głównych priorytetów - tłumaczy Jakub Głogowski, menedżer generalny Panthers.

Rutkowski we wrocławskiej drużynie będzie trenerem głównym sekcji juniorskiej. Podobną funkcję pełnił wcześniej w Devils Wrocław.

- Od razu pokochałem pracę z młodzieżą. To wspaniałe uczucie patrzeć, jak rozwijają się młodzi zawodnicy i z jakim entuzjazmem podchodzą do treningu i gry. Wiem, że w Panthers Wrocław wejdziemy na kolejny poziom, a nasi juniorzy będą mieli jeszcze lepsze warunki do treningu i gry - mówi Rutkowski.

Według Głogowskiego w całej Europie pojawiają się opinie, że polscy zawodnicy nie ustępują, a często nawet przewyższają warunkami fizycznymi i talentem graczy z innych lig Europy, ale widać u nich braki w szkoleniu. Jak przyznaje, należy brać pod uwagę to, że polscy zawodnicy to z reguły sportowcy pochodzący z różnych dyscyplin, którzy swoją przygodę z futbolem zaczynają dopiero w wieku 19-20 lat.

Teraz to wszystko ma się zmienić. - W zeszłym roku wystartowała w Polsce po raz pierwszy liga juniorów, w której zagrali zawodnicy w wieku 14-17 lat i trzeba przyznać, że wszyscy byli zaskoczeni poziomem tych meczów. Dlatego, formując Panthers Wrocław, założyliśmy sobie za cel rozwój grup młodzieżowych, bo to Ci zawodnicy są przyszłością futbolu amerykańskiego w Polsce - wyjaśnia Patrycja Moczulska, prezes zarządu Panthers.

Juniorzy "Panter" rozpoczęli już przygotowania do sezonu pod okiem specjalistów w centrum Hes Strez. Młodzi zawodnicy uczą się poprawnej techniki ćwiczeń i wzorców ruchowych, aby od początku być przygotowanym do gry i dalszego rozwoju.

- Praca z młodymi zawodnikami musi rozpocząć się od podstaw. Trening ogólnorozwojowy jest ważnym etapem w przygotowaniu każdego zawodnika, szczególnie w okresie dojrzewania. Stworzenie profesjonalnych warunków do tego jest jednym z moich głównych celów jako trenera - przyznaje Rutkowski.

Decyzja o tym, kiedy rozpoczną się kolejne rozgrywki juniorskie w Polsce, zapadnie w grudniu. Na styczeń władze klubu zapowiadają szeroką rekrutację do sekcji juniorskiej dla chłopców z roczników 1997-2000. Szczegóły dotyczące działalności klubu oraz planowanych rekrutacji można znaleźć na stronie www.panthers.topliga.pl oraz www.facebook.com/PanthersWroclaw.