Wioślarze z Politechniki Wrocławskiej chcą przepłynąć Bałtyk ze Szwecji do Polski!

Wicemistrz olimpijski Paweł Rańda oraz wioślarze z Politechniki Wrocławskiej chcą na łodzi przepłynąć Bałtyk ze Szwecji do Polski. Nikt z Polaków jeszcze tego nie dokonał.
Sekcja wioślarska Politechniki Wrocławskiej jako pierwsza odłączyła się od Akademickiego Związku Sportowego i przeszła do utworzonego Akademickiego Klubu Sportowego PWr. Prezesem klubu został Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy w wioślarstwie. Rańda nadal prowadzi też uczelnianą sekcję wioślarstwa. Trenuje tam 40 studentów.

W sierpniu tego roku Rańda wraz z pięcioma innymi zawodnikami wyruszy morską łodzią wioślarską na przeprawę przez Bałtyk. Ekipa śmiałków wystartuje z Karlskrony, szwedzkiego miasta, w którym działa partnerska uczelnia PWr. Docelowym polskim portem będzie Łeba lub Władysławowo, z którymi klub prowadzi negocjacje. Zawodnicy pokonają 170 km, co potrwa około 30 godzin.

- Nie ma zabawy bez ryzyka. Poza tym mamy przed sobą jeszcze siedem miesięcy przygotowań. Będziemy testować łódź, którą popłyniemy przez Bałtyk - podkreśla Rańda.

Będzie to pierwsza taka wyprawa zorganizowana przez Polaków. Istnieje szansa, że wyprawa będzie transmitowana na żywo przez TV Styk, studencką telewizję politechniki.

- Oczywiście, że czujemy trochę niepokoju, ale to raczej strach przed nieznanym. Ta wyprawa to dla nas przede wszystkim przygoda i wyzwanie - mówi Maciej Jasiński, student I roku mechatroniki, członek sekcji.

Politechnika Wrocławska odkupiła od Akademickiego Związku Sportowego budynek Tawerny przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i teraz go remontuje. W kwietniu 2015 r. wioślarze będą mogli tu trenować i tym samym wrócą na swoje dawne, ale już zmodernizowane miejsce. Na parterze budynku będzie siedziba sekcji żeglarskiej, na pierwszym piętrze powstanie sala bankietowa (wcześniej mieścił się tu zlikwidowany klub studencki Tawerna), natomiast drugie piętro przeznaczone będzie na siedzibę organizacji studenckich.

Politechnika odkupiła obiekt od AZS za 10,5 mln zł. Drugie tyle musi włożyć w generalny remont wnętrza i modernizację przystani wioślarskiej.

- Przystań będzie dostępna także dla studentów innych uczelni i wszystkich miłośników wioślarstwa. Już zamówiliśmy nowe pomosty - informuje Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.