Narciarski Puchar Świata w Jakuszycach: Pewna wygrana Justyny Kowalczyk!

Niespodzianki nie było - Justyna Kowalczyk z ogromną przewagą wygrała bieg na 10 km stylem klasycznym podczas zawodów Pucharu Świata na Polanie Jakuszyckiej.
Rano przed startem do biegu na 10 km stylem klasycznym trenerzy zadecydowali, że tym razem nie wystartuje Sylwia Jaśkowiec. W sobotę Jaśkowiec bardzo dobrze zaprezentowała się w sprincie. Tę konkurencję zakończyła na czwartym miejscu. Justyna Kowalczyk w tym biegu była 17. Kowalczyk swoją wielką klasę miała pokazać podczas niedzielnego biegu na 10 km stylem klasycznym.

W niedzielę organizatorom zawodów nie sprzyjała pogoda i prześladował ich pech. Trasa biegu na 10 km stylem klasycznym była wyjątkowo ciężka. Temperatura powietrza wynosiła dwa stopnie Celsjusza, a tory biegowe były wyjątkowo miękkie.

Po sobotniej rywalizacji sprinterów została przygotowana trasa do niedzielnych zmagań, na jeden z podbiegów weszła grupa biegaczy amatorów i rozjechała ślad do klasyka. W nocy organizatorzy ponownie musieli formować uszkodzony odcinek, a następnie obstawiono całą trasę służbami ochrony. Poza tym od rana nad Polaną Jakuszycką zawisła gęsta mgła, która na szczęście z czasem się przerzedzała.

Bieg na 10 kilometrów nie był specjalnie pasjonujący. Od początku biegu Justyna Kowalczyk, która dziś obchodzi swoje 31. urodziny, biegła na czele stawki. Jej tempo wytrzymywały tylko nieliczne zawodniczki - przede wszystkim Rosjanka Julia Czekalowa. Po trzech kilometrach biegu Kowalczyk zaatakowała i łatwo odbiegła od grupy. Polka z łatwością powiększała przewagę nad innymi biegaczkami, samotnie biegnąc do mety. Emocji było niewiele, gdyż Kowalczyk zdystansowała rywalki.

Po przebiegnięciu 7 kilometrów Kowalczyk miała ponad pół minuty przewagi nad Czekalową. Trzecia biegła Niemka Denise Herrmann.

Na mecie Kowalczyk miała ponad 41 sekund przewagi na Czekalową. Trzecia była kolejna Rosjanka Julia Iwanowa. Kolejna Polka - Paulina Maciuszek zakończyła zawody na 19. miejscu. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kowalczyk awansowała na 5 miejsce. Liderem jest Norweżka Therese Johaug.

Dodajmy, że na Polanie Jakuszyckiej nie wystartowały Norweżki, Szwedki, czy zawodniczki z Finlandii, które już dużo wcześniej zrezygnowały z udziału w tej imprezie.