Wrocław czeka na gwiazdy: Dziś losowanie siatkarskich mistrzostw świata

Dziś o godz. 18.30 w warszawskim Pałacu Kultury rozpocznie się losowanie grup siatkarskich mistrzostw świata, które za kilka miesięcy odbędą się m.in. w Hali Stulecia. Już teraz pewne jest, że oprócz Polski we Wrocławiu zagrają Serbowie i Argentyńczycy.
Siatkarskie mistrzostwa świata potrwają w Polsce od 30 sierpnia do 21 września. Wezmą w nich udział 24 drużyny.

We wrocławskiej Hali Stulecia w ramach pierwszej i drugiej fazy turnieju odbędzie się 20 spotkań, w tym cztery z udziałem reprezentacji Polski. W pierwszej fazie turnieju Polacy będą rywalizować we Wrocławiu w sześciozespołowej grupie A. Wiadomo, że poza gospodarzami, znajdą się tam także drużyny Serbii i Argentyny. Tak bowiem wynika z przedturniejowego rozstawienia na podstawie światowego rankingu FIVB. Serbowie są w nim na miejscu dziewiątym, a Argentyńczycy na siódmym.

Paradoksalnie to ta pierwsza drużyna wydaje się znacznie mocniejsza. Ekipa z Bałkanów od 1998 roku nie wypadła z czwórki mistrzostw świata, na zeszłorocznych mistrzostwach Europy wywalczyła brąz. Argentyna to wicemistrz Ameryki Południowej, który jednak na wielkich imprezach pozostaje bez sukcesów. Do trzech wspomnianych drużyn w pierwszej fazie turnieju dolosowane zostaną jeszcze trzy kolejne. Na ten moment wiadomo, że mogą to być Francja, Belgia, Finlandia, Chiny, Korea, Australia i Wenezuela. Pełnego spektrum kandydatów podać jednak nie sposób, bo o przepustki na mundial będą walczyć jeszcze ekipy z Afryki (luty - marzec) oraz Ameryki Południowej i Środkowej (maj - czerwiec). Dopiero po zakończeniu ich rywalizacji poznamy pełną stawkę finalistów MŚ 2014.

Z grupy A do dalszych gier awansują cztery zespoły. W kolejnej fazie 16 drużyn zostanie podzielonych na dwie grupy po osiem ekip. Wrocław wraz z innym miastem będzie jednej z nich współgospodarzem, ale wiadomo, że wtedy nie zagrają już u nas biało-czerwoni.

Po dzisiejszym losowaniu powinniśmy już znać szczegółowy kalendarz turnieju. Dowiemy się wówczas, kiedy impreza we Wrocławiu się rozpocznie (30 lub 31 sierpnia) oraz ile spotkań dziennie zostanie rozegranych w Hali Stulecia (dwa lub trzy). Być może dowiemy się także, czy ostatecznie mecz otwarcia mistrzostw odbędzie na Stadionie Narodowym w Warszawie czy też nie.

Co ciekawe, choć spotkanie na ogromnym obiekcie piłkarskim w stolicy nie jest jeszcze potwierdzone, to Wrocław już wcześniej z jego organizacji musiał zrezygnować. To wcale nie musi być jednak dla miasta skrajnie niekorzystne. Na początek turnieju Polacy zagrają bowiem ze słabszym przeciwnikiem i w Hali Stulecia powinny się odbyć same spotkania hitowe z udziałem gospodarzy.

Niestety, podczas turnieju wrocławski obiekt będzie liczył tylko 6,5 tys. widzów. To oznacza, że na trybunach zasiądzie 3 tys. kibiców, bo reszta wejściówek zostanie przeznaczona dla sponsorów. Poza Wrocławiem gospodarzami MŚ 2014 są: Katowice, Gdańsk, Kraków, Bydgoszcz oraz Łódź.