Festiwal Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach: Okrojony Bieg Piastów

Mimo skrajnie trudnych warunków w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach trwa Festiwal Narciarstwa Biegowego. W jego ramach odbędzie się 38. Bieg Piastów.
W festiwalu weźmie udział ponad 3,5 tys. zawodników z 26 państw z czterech kontynentów. Planowane jest 13 biegów w dziewięć dni. W ramach imprezy zaplanowano: Mały Bieg Piastów, dwa biegi pod górę, Bieg Piastów oraz biegi młodzieżowe. Pomiędzy nimi zaplanowana została rywalizacja w biathlonie w ramach Światowych Igrzysk Polonijnych.

Organizując festiwal, Stowarzyszenie Bieg Piastów wzoruje się na największych biegach świata, którym również towarzyszą mniejsze biegi o różnym charakterze. Biegacze mogą dzięki temu podczas jednego wyjazdu wziąć udział w większej ilości zawodów. Oznacza to ich przyjazd na dłuższy okres, co nie jest bez znaczenia dla lokalnej branży turystycznej.

Większość zgłoszonych na festiwal jest oczywiście na listach 38. Biegu Piastów (28 lutego, 1 i 2 marca). Z powodu braku śniegu na większości tras Biegu Piastów organizatorzy zostali zmuszeni do rezygnacji z jednej konkurencji - biegu na 30 kilometrów techniką dowolną oraz drastycznego skrócenia pozostałych, planowanych początkowo na 15, 26 i 50 km klasykiem. Według ostatnich informacji dystanse wyniosą maksymalnie 14 km. To może się jednak jeszcze zmienić - wszystko zależy od pogody. Sytuacja jest tak trudna, że powtarza się historia sprzed Pucharu Świata, gdy trzeba było szukać śniegu i przerzucać go na trasy. Tyle że wtedy było skąd go wziąć, a teraz nie za bardzo. Poza tym na PŚ potrzebna była trasa długości około 3 km, podczas gdy na BP rywalizacja odbywa się na o wiele dłuższych dystansach.

Pewne jest natomiast, że z powodu skrócenia dystansów uczestnicy Biegu Piastów tym razem nie będą otrzymywać pieczątek do paszportu Worldloppet - Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich. Zawody nie zadebiutują też w prestiżowym FIS Marathon Cup. - Będą mieć charakter rekreacyjny - przyznaje komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów lojalnie poinformowali narciarzy o wszystkim z wyprzedzeniem i dali czas na przeniesienie opłaty startowej na Bieg Piastów w 2015 roku. Sporo osób skorzystało z tej możliwości. Listy startowe stopniały z niemal pięciu i pół tysiąca osób do nieco ponad trzech tysięcy - po 900-1000 na każdym z głównych dystansów. Pytanie jest, ile z tych osób, pomimo bardzo trudnych warunków, przyjedzie na Polanę Jakuszycką?

Wśród zgłoszonych są narciarze z 26 krajów, głównie europejskich, ale też z Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii. Nie brakuje też Waltera Judki z jeleniogórskiego Zabobrza - jedynej osoby, która jest wierna Biegowi Piastów od samego początku w 1976 roku.

Planowane biegi: 27 lutego, czwartek - Uphill, 28 lutego, piątek - Bieg Piastów ("15 km"), 1 marca, sobota - Bieg Piastów ("50 km"), 2 marca, niedziela - Bieg Piastów ("26 km").