Natalia Czerwonka odebrała nagrodę za srebrny medal olimpijski z Soczi

- Olimpijskie srebro, nagrody, gratulacje to dodatkowa motywacja do tego, aby odnosić w przyszłości dalsze sukcesy - mówi Natalia Czerwonka, łyżwiarka szybka Cuprum Lubin, która w piątek odebrała czek na 15 tys. za zdobycie srebrnego medalu na igrzyskach w Soczi. Nagrodę wręczył jej marszałek województwa dolnośląskiego - Cezary Przybylski.
Panczenistka z Lubina za sukcesy na ostatnich igrzyskach otrzymała 15 tys. zł. Nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymał również jej klubowy trener - Marian Węgrzynowski.

Czerwonka wspólnie z Katarzyną Bachledą-Curuś, Luizą Złotkowską i Katarzyną Woźniak zdobyły w Soczi srebrny medal w rywalizacji drużynowej łyżwiarek szybkich, przegrywając w finale z Holenderkami. Srebro panczenistek było jednym z sześciu medali, jakie Polacy zdobyli na tegorocznych igrzyskach.

- Medal z Soczi to tak naprawdę sukces ludzi, którzy pracują ze mną już od 10. roku życia. Olimpijskie srebro, nagrody, gratulacje to dodatkowa motywacja do tego, aby odnosić dalsze sukcesy. Do Soczi jechałyśmy jako jedne z faworytek do medalu. Z całą pewnością dużo łatwiej jest sprawić niespodziankę niż bronić swojej pozycji. Wyjeżdżając na igrzyska, bałyśmy się, że możemy nie spełnić oczekiwań, ale cały czas wierzyłyśmy w siebie i swoje doświadczenie. Ostatecznie udało nam się przywieźć medal, dlatego cieszę się, że mogłam dostarczyć Dolnoślązakom powód do dumy - mówi srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Soczi Natalia Czerwonka.

Co ciekawe, dla zawodniczki Cuprum Lubin to drugi triumf na igrzyskach, ale pierwszy olimpijski medal. Przed czterema laty w Vancouver Czerwonka, mimo że była w brązowej drużynie, medalu nie otrzymała. Nie wystąpiła bowiem w żadnym biegu. Dostała tylko premię finansową z PKOl, tak jak pozostałe reprezentantki. Tym razem to łyżwiarka z Lubina zwolniła miejsce w finale rezerwowej, dzięki czemu uhonorowana "krążkami" została cała polska ekipa.

25-letnia Natalia Czerwonka jest zawodniczką Cuprum Lubin. Na swoim koncie ma m.in. srebrny i brązowy medal mistrzostw świata w rywalizacji drużynowej. Czerwonka to pierwsza w historii medalistka zimowych igrzysk olimpijskich z Dolnego Śląska. Od 2009 roku otrzymuje stypendium sportowe od Zarządu Województwa Dolnośląskiego.