Ciepła zima, śniegu mało: Bieg Piastów mocno okrojony

Jeszcze miesiąc temu na listach startowych Biegu Piastów zapisanych było kilka tysięcy osób. Niestety, wysokie temperatury i brak opadów śniegu uniemożliwiły organizatorom przygotowanie tras w ich pierwotnym kształcie - wszystkie dystanse zostały wyraźnie skrócone
- Do końca walczymy o jak najlepsze przygotowanie tras na Bieg Piastów. Nie wygramy z pogodą, ale nie zamierzamy się poddawać. Biegacze pobiegną w tym roku w naszej imprezie - zapewniał jakiś czas temu komandor biegu Dariusz Serafin.

Do ostatnich chwil nie wiadomo było, jaki ostatecznie kształt przybiorą trasy biegowe. Już na początku lutego informowano, że w Górach Izerskich nie zobaczymy najlepszych długodystansowców świata. Ci wystartować mieli w ramach cyklu FIS Marathon Cup. Tak krótkie etapy (mówi się, że bieg główny zostanie skrócony nawet o 40 kilometrów) nie pozwalają też na zaliczenie tegorocznych "Piastów" do listy biegów klasyfikowanych w Worldloppet. Dopiero w poniedziałek okazało się, że tak się nie stanie.

Z każdym rokiem Stowarzyszenie Bieg Piastów oferuje swoim fanom wiele nowych atrakcji. Tym razem podjęli oni decyzję o zupełnym zrewolucjonizowaniu kalendarza - Festiwal Narciarstwa Biegowego trwa w tym roku aż osiem dni. Jak podkreślał Serafin, celem takich zmian było, aby każdego dnia w okolicach Polany Jakuszyckiej rozgrywała się jakaś rywalizacja narciarska. Wszystko po to, by uczestnicy głównych biegów mieli możliwość już wcześniej zapoznać się z areną zmagań.

Od zeszłej soboty biegacze wystartowali już m.in. w Rodzinnej Dziesiątce, Małym Biegu Piastów, który był jednocześnie finałem Pucharu Polski i cyklu Salomon Nordic Sunday, a także w uphillach - sprinterskich wyścigach pod Samolot, najwyższym wzniesieniu w okolicy.

Poza tym do niedzieli miały się odbyć aż cztery konkurencje: 15, 50 i 26 kilometrów stylem klasycznym oraz rywalizacja na 30 kilometrów techniką łyżwową. Od kilkunastu dni wiadomo jednak, że nie będzie to możliwe.

- Tegoroczne Piasty mają formę rekreacyjną. Kto będzie się chciał ścigać, to się pościga, ale w takich warunkach ważniejsze jest, że w ogóle dajemy narciarzom szansę startu - tłumaczy Dariusz Serafin, który czuwa nad przygotowaniem tras biegowych. A dokładnie jednej - we wszystkie trzy dni rywalizacja toczyć się będzie na identycznej pętli. Niestety, nie było możliwe przeprowadzenie konkurencji stylem łyżwowym - jak twierdzą opiekunowie szlaków, śnieg mógłby tego nie przetrwać.

Mimo tylu problemów do Jakuszyc i tak przyjechało kilka tysięcy uczestników. Choć narciarze mieli możliwość przepisania opłaty startowej na kolejny rok, znaczna część zapisanych postanowiła wystartować teraz. Z tego powodu należało m.in. zreorganizować procedurę startową. Na Polanie Maliszewskiego, z której zazwyczaj ruszają sportowcy, nie ma śniegu. Tak wielu startujących nie pomieści się na głównej polanie, dlatego zdecydowano, że wykorzystany zostanie tzw. system falowy. Jednocześnie do biegu ruszać będzie 100 zawodników. W tym czasie kolejna grupa wepnie narty i przygotuje się do swojego udziału. Reszta uczestników z nieprzypiętym sprzętem oczekuje na wolną przestrzeń w sektorach startowych. Różnice czasowe między poszczególnymi grupami wynosić będą nawet 5 minut. O kolejności zdecyduje czas netto.

Przed Biegiem Piastów warto kilka rzeczy wiedzieć. Każdy zawodnik na starcie powinien mieć na sobie numer startowy. Biuro ich wydawania znajduje się w na I piętrze hotelu Biathlon w Jakuszycach. Do jutra włącznie czynne będzie ono od godz. 9 do 18, natomiast przed niedzielnym biegiem zamknięte zostanie punktualnie o 11. Dla własnego spokoju najlepiej jest odebrać numer odpowiednio wcześniej.

W całym mieście na czas rywalizacji uruchomione zostaną specjalne parkingi, na których będzie można zostawić samochód - tym środkiem transportu wjazd do Jakuszyc będzie praktycznie graniczył z cudem. Co 15 minut na Polanę Jakuszycką kursować będą specjalnie oznaczone autobusy dla narciarzy i kibiców. Te same po zawodach zwiozą ich do miasta. Szczegółowy rozkład odjazdów znajduje się na stronie bieg-piastow.pl.