Sport.pl

Biegaj z nami: Maraton pod patronatem "Wyborczej"

Za kilka dni rusza miejski program "I ty możesz zostać maratończykiem". "Gazeta Wyborcza" tworzy swoją biegową drużynę. Dołączcie do nas, pobiegnijmy razem w półmaratonie!
Po akcjach "Polska biega na biegówkach" i "Polska na rowery" przyszedł czas na półmaraton. Na 25-lecie "Gazety Wyborczej" tworzymy naszą drużynę biegową, która wystartuje w czerwcu w Nocnym Wrocław Półmaratonie. Mogą do niej dołączyć osoby o dobrym stanie zdrowia, które już rozpoczęły swoją przygodę z bieganiem, ale nie brały jeszcze udziału w zawodach.

To propozycja dla takich jak ja: regularnie biegam od niedawna, mam za sobą kilometry na bieżni i hektolitry potu wylane na siłowni i w klubach fitness. Nieraz zastanawiałam się nad udziałem w zawodach, ale bałam się, że mogę nie dać rady. Wierzę, że tym razem się uda.

Dla chętnych i wciąż niezdecydowanych kilka faktów. Miasto tym razem energicznie wychodzi naprzeciw biegającym - doświadczonym i tym, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją sportową przygodę. Ogłoszona we wtorek nowa edycja programu "Cały Wrocław biega" ma propagować zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, ale też przygotować chętnych amatorów do startu w 32. Wrocław Maratonie.

Profesjonalni trenerzy

Jego kluczowym punktem jest program "I ty możesz zostać maratończykiem", w którym udział mogą wziąć amatorzy z Wrocławia i Dolnego Śląska. Szósta edycja ITMZM zaczyna się 23 marca i potrwa do 14 września. Profesjonalni trenerzy popracują z uczestnikami nad techniką biegania, wytrzymałością i kondycją. Do końca marca wspólne treningi będą się odbywać na Stadionie Olimpijskim raz w tygodniu, a od kwietnia - dwa razy.

Udział we wspólnych przygotowaniach kosztuje 100 zł i zwalnia uczestników z opłat wpisowych do półmaratonu i maratonu. Szczegóły i zapisy naitmzm.wroclawmaraton.pl

Tegoroczną nowością jest "Akademia Maratonu" tworzona przez profesorów z Uniwersytetu Medycznego i Akademii Wychowania Fizycznego. Uczestnicy ITMZM mogą wziąć bezpłatnie udział w cyklu wykładów o zdrowym bieganiu. - Chciałbym, aby ludzie biegali w sposób bezpieczny - mówi prof. Andrzej Rokita, prorektor AWF, jeden z członków nowo powołanej Rady Naukowej CWB (zasiada w niej jeszcze m.in. prof. Alicja Chybicka i prof. Piotr Ponikowski - oboje przebiegli maraton).

Bezpłatne badania

Uczestnicy akademii dowiedzą się, jak się odpowiednio przygotowywać do biegów długodystansowych i nie zrobić sobie krzywdy podczas treningu, co jeść i jak się prawidłowo nawadniać. Ponadto każdy biegacz będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich - dowie się, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do treningu maratońskiego. Może też skonsultować się z fizjoterapeutą i zbadać swoją wydolność tlenową i beztlenową.

Kolejnym bonusem będzie nowa ścieżka biegowa. Do tej pory mieliśmy do wyboru pięć wytyczonych i oznakowanych przez Radio Wrocław i Fortum tras: w parku Wschodnim, Grabiszyńskim, Zachodnim, Leśnickim oraz na wałach nadodrzańskich pomiędzy mostami Jagiellońskimi a mostem Swojczyckim. Dołączy do nich nowa ścieżka w parku Tysiąclecia położonym na zachodzie Wrocławia. Zostanie otwarta na przełomie maja i czerwca, ma tam powstać także trasa dla rowerzystów i rolkarzy.

Uruchomiony został także portal informacyjnycalywroclawbiega.pl, gdzie można znaleźć informacje o wszystkich projektach biegowego programu Wrocławia.

Miasto deklaruje, że niepowodzenie pierwszego Nocnego Wrocław Półmaratonu się nie powtórzy. - Dołożymy wszelkich starań, aby bieg był bezpieczny i komfortowy dla uczestników - mówi Jacek Sutryk z urzędu miejskiego.

Trenuj z nami

Nasza redakcja także tworzy amatorską grupę biegową, która weźmie udział w programie ITMZM. Wystartujemy razem w koszulkach "Wyborczej" w czerwcowym półmaratonie, a chętni będą mogli kontynuować swoją przygodę z bieganiem - może z rozpędu przebiegniemy też maraton?

Zapraszamy więc amatorów z Wrocławia i Dolnego Śląska, którzy chcą wspólnie z nami trenować, a w czerwcu wystartować w zawodach. Spośród zgłoszeń stworzymy 25-osobową drużynę. Dołączą do niej także dziennikarze "Wyborczej", a na łamach naszej gazety będziemy pisać o przygotowaniach, zmaganiach i postępach członków naszej grupy. Uczestnikom gwarantujemy bezpłatny udział w półmaratonie i koszulki biegowe.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem promocja@wroclaw.agora.pl Napiszcie nam, gdzie i jak często biegacie, dlaczego wybraliście taką formę aktywności, czy uprawiacie jakieś inne sporty, jakie są wasze cele i marzenia związane z bieganiem oraz czym zajmujecie się na co dzień. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, wiek, mile widziane też "biegające" zdjęcia.

"Gazeta Wyborcza Wrocław" objęła patronatem 2. Nocny Wrocław Półmaraton (14 czerwca, godz. 2) oraz 32. edycję Wrocław Maratonu (14 września, godz. 9).

Więcej o: