Turniej w Hali Stulecia: Wrocławski debiut siatkarskiej reprezentacji trenera Antigi

Po raz pierwszy od czterech lat w reprezentacji znaleźli się wszyscy najlepsi polscy siatkarze. Nowa drużyna 16 maja zagra we Wrocławiu w turnieju kwalifikacyjnym
Dopiero dziewiąte miejsce w ubiegłorocznych finałach mistrzostw Europy sprawiło, że Polska musi występować w kwalifikacjach do kolejnej imprezy, która zostanie rozegrana w przyszłym roku w Bułgarii i we Włoszech.

Poprzednio taką drogę nasza reprezentacja musiał przejść w 2008 roku, kiedy jej trenerem był Raul Lozano. Zakwalifikowaliśmy się z trudem, bo w pierwszej fazie wyprzedziła nas Estonia i konieczne było rozegranie barażu z Belgią.

Teraz trudno wyobrazić sobie, żeby Polakom nie udało się zająć pierwszego miejsca, ponieważ rywale są teoretycznie sporo słabsi. W światowym rankingu zajmujemy piąte miejsce, a teoretycznie najgroźniejsza Słowenia - 38., zaś Łotwa - 52. Czwartym uczestnikiem turnieju będzie najlepszy zespół z czwórki: Macedonia, Gruzja, Szwecja i Azerbejdżan.

Stephane Antiga, nowy selekcjoner naszej kadry, jest w komfortowej sytuacji, ponieważ wszyscy najlepsi polscy siatkarze chcą w niej grać. Jedynym problemem jest brak Łukasza Żygadły, który dopiero niedawno wznowił treningi po ciężkiej kontuzji. Więcej jest jednak plusów. Po trzech latach wrócił Mariusz Wlazły, największa gwiazda zakończonego sezonu ligowego. Jest także rozgrywający Paweł Zagumny, z którym święciliśmy największe sukcesy.

O doskonałej atmosferze w reprezentacji świadczy postawa Bartosza Kurka. Jeden z liderów drużyny dopiero w niedzielę skończył występy we włoskiej ekstraklasie (zdobył z klubem Lube Banca Macerata mistrzostwo kraju), dlatego dostał od trenera Antigi tydzień na wypoczynek. W poniedziałek miał pojawić się na zbiórce w Warszawie. Nie skorzystał z tego i po dwóch dniach dołączył do ćwiczących w Spale kolegów.

Reprezentacja Polski w piątek i sobotę rozegra sparingowe mecze z Finlandią. Niedzielę siatkarze spędzą z rodzinami, zaś w poniedziałek przylecą do Wrocławia. Antiga ma do dyspozycji 20 zawodników, z których wybierze 12 na turniej w Hali Stulecia. Pierwszym rywalem Polaków będzie w piątek o godz. 17.30 Łotwa, dzień później zmierzą się z rywalem z kwalifikacji, a w niedzielę z najgroźniejszą Słowenią. Tydzień później drużyny przeniosą się do Stożic pod Lublaną.

Bilety na mecze we Wrocławiu można kupować na stronie www.ticketpro.pl. Bilety obowiązują na dwa mecze jednego dnia i są w cenie: 80 zł, 100 zł, 120 zł, 150 zł, 200 zł.