Sport.pl

Kolarski Wyścig Wyszehradzki: Dziś start w Polkowicach, meta przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu

Etapem z Polkowic do Wrocławia startuje kolarski Wyścig Wyszehradzki - Visegrad 4 Bicycle Race. Kolarze po 170-kilometrowym wyścigu finiszować będą przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu - będą utrudnienia w ruchu oraz zmiany w komunikacji miejskiej.
To już drugi wyścig z cyklu Visegrad 4 Bicycle Race. Pierwszy zorganizowano w ubiegłym roku z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Miał on jednak zupełnie inną formułę niż obecnie. Wówczas blisko 300 kolarzy jechało bez przerwy w tzw. rajdzie kolarskim z Budapesztu do Krakowa.

Tegoroczny wyścig został podzielony na pięć etapów: cztery klasyczne oraz jeden indywidualny, które poprowadzą przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Każdy z tych krajów zaprosił po pięć zawodowych ekip. Z Polski w zawodach wezmą udział: CCC Polsat Polkowice, BDC MarcPol Team, ActivJet, Team Wibatech oraz Mexller. W wyścigu wystartuje ponad 100 kolarzy.

Pierwszy etap o długości 170 km rozpoczyna się dzisiaj o godz. 15 w Polkowicach. Następnie kolarze przejadą m.in. przez Grębocice, Rudną, Ścinawę, Wołów do Obornik Śląskich, a dalej już pod Stadion Miejski we Wrocławiu. Peleton granicę stolicy Dolnego Śląska powinien minąć ok. godz. 18. Następnie przejedzie ulicami: Pełczyńską, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Popowicką, Pilczycką, Maślicką i Królewiecką. Finisz na alei Śląska zaplanowano ok. godz. 19.

W związku z tym we Wrocławiu nastąpią zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Od godz. 8 do 19 całkowicie zamknięta zostanie aleja Śląska od ronda w ciągu ul. Królewieckiej do węzła na ul. Kosmonautów. Ruch będzie odbywał się normalnie zarówno po ul. Królewieckiej, jak i ul. Kosmonautów, z wyłączeniem relacji do al. Śląska.

W godz. 18.30-19 dodatkowo zamknięty zostanie wlot zachodni ul. Królewieckiej do ronda. Na czas przejazdu peletonu od granicy miasta z kierunku Obornik Śląskich (droga wojewódzka 342) do mety na al. Śląska nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu kołowego w ciągu ul. Pełczyńskiej i Obornickiej do Obwodnicy Śródmiejskiej Wrocławia, następnie ciąg obwodnicy przez most Milenijny do skrzyżowania z ul. Popowicką i Pilczycką, dalej ul. Pilczyckiej i Królewieckiej do al. Śląska.

W związku z wyścigiem wystąpią zakłócenia w kursowaniu linii autobusowych: C, 103, 105, 119, 126, 127, 129, 136, 305, 403 i 435. Podczas przejazdu wyścigu autobusy linii C, 126 i 127 w kierunku Kozanowa pojadą objazdem przez ul. Lotniczą, Górniczą i Gwarecką z pominięciem przystanków w ciągu ul. Kozanowskiej.

Choć pierwsi kolarze linię mety pod Stadionem Miejskim miną ok. godz. 19, to piłkarska arena będzie tętniła życiem od południa. O godz. 12 rozpoczną się zawody dla dzieci, które będą miały do pokonania pętlę o długości 1700 m. Oprócz wyścigu dla najmłodszych przygotowane zostaną strefy aktywności, gdzie będzie można potańczyć zumbę oraz potrenować tai-chi. Wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego MTB Obiszów Team, współorganizator wyścigu, zorganizuje testy na trenażerach.

O godz. 16 w Sali Zielonej na stadionie odbędzie się seminarium naukowe poświęcone tożsamości Grupy Wyszehradzkiej. Otworzy je minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Następnie wystąpią prelegenci ze wszystkich krajów Grupy.

Po dekoracji zwycięzców wyścigu, ok. 19.30, zaplanowano koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lao Che. Wstęp na stadion przez cały dzień będzie bezpłatny.