Słowak Baska wygrał I etap Wyścigu Wyszehradzkiego

20-letni Słowak Erik Baska z grupy Dukla Trencin Trek najszybciej pokonał pierwszy etap Wyścigu Wyszehradzkiego ?Visegrad 4 Bicycle Race? z Polkowic pod Stadion Miejski we Wrocławiu. Przez większą część wyścigu kolarze jechali w padającym deszczu.
Pierwszy etap Wyścigu Wyszehradzkiego "Visegrad 4 Bicycle Race". rozpoczął się o godz. 15 w Polkowicach i miał 170 km długości. Na początku 111 zawodników musiało pokonać dwie premie górskie w Kurowie Małym i Grębocicach. Później peleton przejechał przez Rudną, Ścinawę, Wołów do Obornik Śląskich. Rywalizacja zakończyła się przed godz. 19 przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

Na początku wyścigu z peletonu urwała się dziesięcioosobowa grupa z Mateuszem Komarem z BDC MarcPol, Branislau Samoilau z CCC Polsat Polkowice i Tomaszem Mickiewiczem z ActiveJet na czele. Jednak przed Wrocławiem peleton dogonił uciekinierów, a o zwycięstwie decydował sprint na al. Śląska, gdzie znajdowała się meta. Na finiszu najszybszy okazał się Słowak Erik Baska z Dukli, który minimalnie wyprzedził Czecha Jiriego Hochmana z Dukli Praga. Najlepszy z Polaków Artur Detko z zespołu Mexller był trzeci.

Kolarze po wyścigu narzekali na fatalne warunki atmosferyczne. Przez większą cześć trasy jechali w strugach deszczu.

- Przez prawie 100 kilometrów ścigaliśmy się w gęstym deszczu. Na szczęście na trasie nie było większego wiatru. Cieszymy się, że dopisali kibice, którzy dopingowali nas na trasie - mówił po wyścigu Paweł Charucki z grupy CCC Polsat Polkowice.

Teraz rywalizacja przeniesie się do Czech. 15 maja kolarze będą ścigali się na trasie z Brna do Mikulova. Dzień później o zwycięstwo i kolejne punkty w klasyfikacji powalczą na Słowacji. Wyścig Wyszehradzki zakończy 17 i 18 maja na Węgrzech. Tegoroczna edycja liczy łącznie 672 kilometry trasy. Najdłuższy etap był rozgrywany w Polsce.

Wcześniej, przed przyjazdem kolarzy, we Wrocławiu przeprowadzano zawody dla młodzieży. Rywalizowali uczniowie z siedmiu szkół podstawowych w dyscyplinach, które znajdą się w programie World Games 2017, m.in. w: frisbee, sumo i lacrosse. Najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa nr 113.

Imprezie towarzyszył panel dyskusyjny pt. "Tożsamość Grupy Wyszehradzkiej", przeprowadzony na wrocławskim stadionie. Dyskusję rozpoczął minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który jest pomysłodawcą Wyścigu Wyszehradzkiego. Imprezę zamknął koncert zespołu Lao Che.

To już druga edycja Wyścigu Wyszehradzkiego. Pierwsza odbyła się rok temu. W zawodach wzięło udział wówczas prawie 300 kolarzy. Trasa zawodów rozpoczynała się w stolicy Węgier - Budapeszcie - a kończyła w Krakowie.

Wyniki I etapu Visegrad 4 Bicycle Race:

1. Erik Baska (Dukla Trencin Trek)

2. Jiri Hochmann (Dukla Praga)

3. Artur Detko (Mexller)

4. Piotr Wojciechowski (Mexller)

5. Konrad Dąbkowski (ActiveJet Team)

6. Piotr Kirpsza (BDC MarcPol)

7. Kacper Gronkiewicz (BDC MarcPol)

8. Florian Bissinger (WSA-Greenlife)

9. Mateusz Nowak (CCC Polsat Polkowice)

10. Josef Hosek (Bauknecht - Author)