Dolny Śląsk dla Królowej Sportu: Urząd Marszałkowski buduje lekkoatletyczne orliki dla młodzieży

?Dolny Śląsk dla Królowej Sportu? - to unikatowy pomysł w skali całej Polski. Urząd marszałkowski finansowo wspomaga gminy w budowie infrastruktury lekkoatletycznej, na której trenuje przede wszystkim młodzież szkolna - za 15 mln zł powstanie lub będzie zmodernizowanych ponad 50 obiektów
Najpierw był pomysł byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, który przy okazji organizacji przez Polskę Euro 2012 rzucił hasło budowy orlików, czyli boisk ze sztuczną trawą do gry w piłkę nożną.

Budowa tej infrastruktury sportowej skierowana była przede wszystkim do dzieci i młodzieży chcących grać w piłkę nożną. Niektóre obiekty poza boiskiem piłkarskim wzbogacone zostały o dodatkowe boska, np. do koszykówki

W ciągu pięciu lat (od 2007 do 2012 r.) powstało w Polsce około 2,6 tys. orlików, co było przedsięwzięciem niespotykanym nawet w skali Europy. Na Dolnym Śląsku zbudowano 197 orlików, a w województwie jest 169 gmin. Tylko nieliczne samorządy nie były zainteresowane inwestycją. W innych powstało po kilka orlików.

- Kiedy skończyliśmy budować orliki, zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy wykorzystać kolejne pieniądze przeznaczone na rekreację i sportowy rozwój dzieci i młodzieży - mówi Marcin Przychodny, dyrektor wydziału kultury fizycznej i sportu Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Wówczas wpadliśmy na pomysł, że będziemy pomagać gminom w budowie infrastruktury lekkoatletycznej. Wymyśliliśmy coś, co można nazwać "orlikami lekkoatletycznymi" - informuje Przychodny.

Przedsięwzięcie było jednym z kluczowych pomysłów ówczesnego marszałka Dolnego Śląska Rafała Jurkowlańca. Za jego kadencji w 2012 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego przy współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki rozpoczął realizację programu, który hasłowo nazwano: "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu". Teraz nowy marszałek Cezary Przybylski kontynuuje akcję.

Program skierowany do gmin i powiatów w regionie zakłada wydanie w latach 2013-2015 około 15 mln zł na budowę oraz modernizację infrastruktury lekkoatletycznej. W sumie powstanie lub zostanie zmodernizowanych około 50 boisk lekkoatletycznych.

W programie założono budowę na poszczególnych obiektach m.in. czterotorowej bieżni syntetycznej o długości 200 m (ze specjalnym 100-metrowym odcinkiem przeznaczonym do sprintu), budowę skoczni w dal z rozbiegiem, a także zagospodarowanie płyty wewnątrz bieżni i wykonanie tam boiska do piłki nożnej z trawą naturalną lub sztuczną. Oczywiście w zależności od potrzeb i specyfiki obiektu dopuszczano budowę dłuższej bieżni oraz dodatkowych urządzeń lekkoatletycznych, np. skoczni wzwyż, koła do pchnięcia kulą.

Zasada korzystania z obiektów jest prosta - obiekty te powinny być ogólnodostępne, wielofunkcyjne, a korzystanie z nich nieodpłatne. Tego typu projekt jest unikatowy w skali Polski, gdyż to na Dolnym Śląsku zapoczątkowano inwestowanie w szkoleniowe obiekty lekkoatletyczne.

Gminy mogły się zgłaszać do projektu. Przeciętnie koszt jednej inwestycji wyceniano na blisko 600 tys. zł. Urząd dofinansowywał przedsięwzięcie, przekazując jednak nie więcej niż 50 proc. całości inwestycji - przeciętnie około 300 tys. zł. Jeśli gminy planowały większą inwestycję, otrzymywały nieco większe wsparcie, ale całość nie mogła przekroczyć 350 tys. zł.

Przychodny: - Zależało nam, aby obiekty powstawały przy szkołach, aby mogli z nich korzystać uczniowie. Poza tym dofinansowaliśmy obiekty naprawdę potrzebne, wychodząc z założenia, że nie ma sensu budować czegoś, co będzie stało puste. Dlatego w wielu przypadkach konsultowaliśmy się z poszczególnymi gminami. Oni tam najlepiej wiedzieli, czy będzie im potrzebna klatka do pchnięcia kulą, czy coś innego.

W 2013 r. w ramach programu na Dolnym Śląsku powstało 16 nowoczesnych obiektów lekkoatletycznych - w Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Chojnowie, Łagiewnikach, Oławie, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Twardogórze, Wałbrzychu, Węglińcu, Wrocławiu, Złotoryi, Żarowie oraz Żmigrodzie.

Natomiast w tym roku obiekty powstaną w takich miejscowościach jak: Bierutów, Bolesławiec, Długołęka, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelcz-Laskowice, Szklary Górne, Polanica-Zdrój, Stronie Śląskie, Strzelin, Szklarska Poręba i Świdnica.

Na przełomie 2014 i 2015 roku wiadomo będzie, w których gminach inwestycje sfinalizowane zostaną w 2015 r.

Warto podkreslić, że poparcie dla idei programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" zadeklarowali słynni polscy lekkoatleci, mistrzowie i medaliści olimpijscy: Irena Szewińska, Anita Włodarczyk, Paweł Korzeniowski, Tomasz Majewski i Szymon Ziółkowski.

Od czerwca tego roku Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk przy wsparciu województwa dolnośląskiego na wybudowanych obiektach przeprowadzi program lekkoatletycznych zajęć szkoleniowych dla dzieci i młodzieży oraz cykl imprez Grand Prix Dolnego Śląska w Lekkiej Atletyce.