Faldo Golf Series: Mateusz Kusznierewicz wspiera młode golfowe talenty

Dla większości sportowych kibiców Mateusz Kusznierewicz na zawsze pozostanie pierwszym Polakiem, który wywalczył złoty medal olimpijski w żeglarstwie. Jednak już od kilku lat kojarzony jest też z zielonymi greenami na polach golfowych.
Stąd też, jako popularyzator sportu młodzieżowego, często wspiera liczne inicjatywy promujące najbardziej utalentowanych młodych sportowców. Jedną z nich jest najważniejszy juniorski turniej golfowy w Polsce - Faldo Series Poland Championship, który w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. odbędzie się w podwrocławskim Brzeźnie.

Mateusz Kusznierewicz swoją przygodę z golfem rozpoczął wiele lat temu. Jak sam przyznaje, w środowisku żeglarzy to częsty sposób spędzania wolnego czasu i wielu z nich wykazuje predyspozycje do gry w poważnych turniejach.

- Spora grupa, na czele z Kanadyjczykiem Hankiem Lammensem, prezentuje naprawdę dobry poziom, co potwierdzają ich niskie handicapy. Czy aktywnie promują golfa? Myślę, że nie muszą tego robić, gdyż w ich krajach jest to jeden z najpopularniejszych sportów. W wielu państwach golf jest zdecydowanie popularniejszy od żeglarstwa - powiedział mistrz olimpijski z Atlanty.

Kusznierewicz podkreśla również, że dzięki grze w golfa odkrył w sobie nowe cechy charakteru. Wynika to z oczywistych różnic między ściganiem się na wodzie, a uderzaniem małej piłeczki golfowej. Jak mówi, w tym pierwszym przypadku, ma się do czynienia z dynamicznymi zmianami sytuacji, co czasem zmusza do "pójścia na żywioł". Z kolei pole golfowe nie wybacza pośpiechu i wymaga niezwykłej precyzji oraz spokoju.

Zaangażowanie żeglarza w popularyzację golfa jest ważnym wsparciem dla Polskiego Związku Golfa i PGA Polska, m.in. w kontekście Narodowego Programu Rozwoju Juniorów, mającego na celu nie tylko rozwój golfa wyczynowego, ale również promocję golfa amatorskiego. W te działania wpisuje się również idea turnieju Faldo Series Poland Championship, który wchodzi w skład międzynarodowego cyklu rozgrywek zainicjowanych przez jednego z najwybitniejszych golfistów w historii - sir Nicka Faldo.

- To będzie poważne wydarzenie, które pozwoli polskim juniorom rywalizować z kolegami z całej Europy. Cieszę się, że młodzi uzdolnieni golfiści będą mieli okazję zagrać na polu w podwrocławskim Brzeźnie. Wierzę, że uczestnicy turnieju będą zadowoleni z wizyty w Polsce. Ja osobiście będę trzymał mocno kciuki za reprezentantów Polski: Adriana Meronka i Mateusza Gradeckiego. Wymienioną dwójkę doceniam szczególnie za to, że wiele dali od siebie, aby w przyszłości zostać zawodowymi graczami. Z tego co widzę, a bacznie ich obserwuję, ich zaangażowanie i wytrwały codzienny trening przynosi wymierne efekty - zakończył Mateusz Kusznierewicz.

Faldo Golf Series

To cykl międzynarodowych turniejów skierowanych do najbardziej utalentowanych młodych golfistów. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 1996 roku. Pomysłodawcą rozgrywek jest angielski golfista, były lider światowego rankingu i zwycięzca turniejów Masters - sir Nick Faldo. Główną ideą Faldo Golf Series jest stworzenie młodym ludziom szansy do gry w golfa i tym samym wychowanie nowej generacji mistrzów tej dyscypliny. W ramach cyklu, co roku jest rozgrywanych 38 turniejów w 28 różnych krajach na całym świecie, w których udział mogą wziąć zarówno dziewczyny, jak i chłopcy w wieku od 12 do 21 lat.

Turnieje z cyklu Faldo były już rozgrywane w Polsce, po raz ostatni w 2009 roku. Faldo Series Poland Championship wraca do kalendarza golfowego po pięciu latach przerwy. Turniej odbędzie się w dniach 14-17 sierpnia 2014 r. na polu golfowym Gradi Golf Club w Brzeźnie nieopodal Wrocławia. Oficjalnymi ambasadorami turnieju zostali: Jerzy Dudek, Mateusz Kusznierewicz oraz Marcin Wójcik z Kabaretu Ani Mru-Mru. Swój udział w rozgrywkach zapowiedzieli również najlepsi polscy golfiści-amatorzy: Mateusz Gradecki i Adrian Meronk.

Gradi Golf Club,

To jeden z najładniej położonych i najciekawiej ukształtowanych kompleksów golfowych w Polsce. Jego najważniejszą częścią jest 18-dołkowe Pole Główne, par 71, o długości 5366 metrów, którego charakterystyka stanowi wyzwanie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy. Goście Gradi GC mogą również skorzystać z m.in. 6-dołkowego Pola Parkowego, par 19, profesjonalnego driving range'u oraz licznych miejsc do ćwiczeń. Całość infrastruktury golfowej zlokalizowana jest wśród malowniczych krajobrazów, które dopełnia wspaniała zabudowa z odrestaurowanym Pałacem Brzeźno, pełniącym funkcję budynku klubowego i hotelowego. To wszystko, w połączeniu z wyjątkową atmosferą, sprawia, że odwiedzając Gradi GC można poczuć się jak członek elitarnego klubu golfowego rodem z kolebki tej dyscypliny - Szkocji. Faldo Series Poland Championship 2014 będzie kolejnym dużym wydarzeniem golfowym, które odbędzie się na Gradi Golf Club. W ostatnich latach rozegrano tu również takie turnieje, jak m.in. Retro Cup, Axe Golf Club oraz Ladies Golf Tour.