Zaskakująca deklaracja prezydenta Dutkiewicza: Planujemy możliwość rozbudowy Hali Stulecia

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zapowiedział możliwość kolejnej przebudowy Hali Stulecia i zwiększenie pojemność obiektu do 10 tys. Problem w tym, że niedawno za 200 mln zł przebudowano Halę i mimo zapowiedzi nie powiększono widowni.
- Jesteśmy w trakcie sondowania możliwości rozbudowy Hali Stulecia - powiedział dziś prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. - Teraz obiekt może pomieścić nieco ponad 7 tys. osób. A chcielibyśmy powiększyć pojemność Hali do 10 tys. Wiemy, że to możliwe. Zamierzamy wykorzystać do tego wolną przestrzeń w narożnikach Hali. Poza tym istnieje też możliwość obniżenia parkietu, co pozwoli nam dołożyć dodatkowe miejsca. Cała modyfikacja musi być jednak przeprowadzona w porozumieniu z UNESCO. Jesteśmy w stanie zrealizować ten projekt do najbliższej dużej siatkarskiej imprezy, czyli do 2016 roku - podkreślał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Prezydent zapowiedział, że koszt modernizacji wyniesie ok. 40 mln złotych. Nie ujawnił skąd pochodziłyby te pieniądze.

O przebudowie Hali Stulecia Dutkiewicz mówił podczas środowej konferencji prasowej, poświęconej podsumowaniu tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce, które w sierpniu i we wrześniu rozegrano w Polsce.

Polski Związek Piłki Siatkowej ma w planach organizację kolejnych imprez. Siatkówka cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością, dlatego Polska chce przeprowadzać prawie wszystkie większe imprezy w tej dyscyplinie. Mają to być cztery wielkie turnieje - finały Ligi Światowej Mężczyzn w 2016 roku, Mistrzostwa Europy mężczyzn w 2017 roku, Mistrzostw Europy Kobiet w 2019 roku oraz Mistrzostw Świata Kobiet w 2022 roku.

We wrocławskiej konferencji - oprócz prezydenta Dutkiewicza - uczestniczył również Mirosław Przedpełski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

- Przygotowujemy długoterminowy pakiet imprez siatkarskich dla polskich miast - tłumaczył Przedpełski. - Z przedstawicielami Wrocławia zawsze współpracowało się nam wzorowo. Niewykluczone zatem, że Wrocław ponownie zostanie jedną ze stolic siatkówki i będzie organizował kolejne wielkie imprezy. Rozmawialiśmy już o tym z prezydentem Dutkiewiczem. Oczywiście prezydent wie, że aby tak się stało, trzeba powiększyć pojemność Hali Stulecia. Myślę, że powiększenie obiektu do 10 tys. miejsc będzie optymalne - zaznaczał Przedpełski.

Deklaracja prezydenta Dutkiewicza zaskakuje. W 2010 roku zakończono modernizację Hali Stulecia i przyległych do niej terenów - na co w sumie wydano około 200 mln zł. Już wówczas planowano powiększenie pojemności obiektu. Jednak ostatecznie nie udało się zainstalować opuszczanej podłogi, co miało umożliwić dostawianie dodatkowych sektorów i zwiększenie liczby miejsc do 10 tys.

Czy rozbudowa Hali Stulecia ma sens?