Mistrzostwa Europy w szachach w Hali Stulecia: Można się zapisać do startu w imprezie

Od 19 do 21 grudnia we wrocławskiej Hali Stulecia zorganizowane zostaną Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych - można się jeszcze zapisywać do startu w imprezie. Rywalizować będzie około 800 zawodników, a suma nagród sięga 40 tys. euro. Organizatorem imprezy jest Polonia Wrocław.
Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych będą jedną z najważniejszych imprez sportowych, rozgrywanych w Polsce w tym roku. We Wrocławiu wystartuje około 800 szachistów. Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Wrocławia i zostanie rozegrana w ramach XXIII Międzynarodowego Memoriału Adolfa Anderssena.

Partia w trzy minuty

Szachy szybkie i błyskawiczne to widowiskowe odmiany królewskiej gry. Partia szachów szybkich (tzw. rapid) trwa 15 minut, a szachów błyskawicznych (tzw. blitz) zaledwie 3 minuty. W tym czasie zawodnicy potrafią wykonać nawet kilkadziesiąt ruchów na szachownicy, analizując jednocześnie różne warianty taktyczne. Ta sama rozgrywka w szachach klasycznych może trwać 5-6 godzin, a często nawet dłużej. Tymczasem w szachach szybkich i błyskawicznych zawodnicy działają z ogromną dynamiką, a sytuacja na szachownicy zmienia się w ułamkach sekund. Od zawodników taka gra wymaga ogromnej koncentracji i skupienia. Powoduje to, że odmiany rapid i blitz są niezwykle widowiskowe i przyciągają uwagę bardzo wielu kibiców. 

- Przyspieszone tempo gry sprawia, że liczą się znacznie bardziej elementy, które w normalnej partii zazwyczaj nie popłacają - takie jak odporność na stres czy umiejętność błyskawicznego liczenia wariantów. Zwroty akcji mogą zdarzyć się dosłownie na każdym etapie partii i właśnie dlatego takie rozgrywki bardzo podobają się kibicom - mówi Mateusz Bartel, czterokrotny indywidualny mistrz Polski w szachach i kapitan Polonii Wrocław, z którą w tym roku sięgnął także po złoto w drużynowych mistrzostwach kraju.

Zmagania toczą się o dużą stawkę - w puli nagród wrocławskiego turnieju jest aż 40 tys. euro.

Każdy może zagrać

W minionym roku Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych gościła Warszawa. Wówczas do zawodów zgłosiło się aż 747 szachistów! Wrocław już pobił ten wynik! Kolejne zgłoszenia cały czas są przyjmowane, a rejestracja zawodników potrwa do 10 grudnia.

W tych zawodach zagrać może każdy - tylko tu szachowy amator, przy odrobinie szczęścia w kojarzeniu par, może zmierzyć się z arcymistrzem. Zresztą pod tym w względem wrocławski turniej będzie wyjątkowy. Już teraz na liście zgłoszeń widnieje aż 58 arcymistrzów i 12 arcymistrzyń! A jedyną salą gry, mogącą pomieścić blisko 800 zawodników rywalizujących równocześnie, jest Hala Stulecia. To miejsce znane z największych wydarzeń sportowych i kulturalnych, dodatkowo doda prestiżu grudniowym zmaganiom szachistów.

Nie pierwszy taki turniej

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia to ogromne wyzwanie logistyczne. Aby mu sprostać Polonia Wrocław będzie czerpać ze swoich bogatych doświadczeń. Przypomnijmy, że w maju 2013 roku wrocławski klub był gospodarzem Indywidualnych Mistrzostw Europy w Szachach Klasycznych, które przez blisko dwa tygodnie rozgrywano w Legnicy, a które zgromadziły zawodników z kilkudziesięciu krajów i zakończyły się sukcesem organizacyjnym. Ponadto Polonia rokrocznie, na przełomie czerwca i lipca, organizuje Międzynarodowy Wrocławski Festiwal Szachowy, który słynie już tego, że szachy są obecne i mocno eksponowane w miejskiej przestrzeni. Te wszystkie doświadczenia z pewnością pomogą w organizacji kolejnej olbrzymie imprezy szachowej. Powierzenie organizacji kolejnych mistrzostw Starego Kontynentu Polonii to dowód olbrzymiego zaufania, jakim w Europejskiej Unii Szachowej cieszy się wrocławski klub.

Więcej o mistrzostwach na stronie www.ecc.wroclaw.pl