Sport.pl

Można się zapisywać do Wrocław Maratonu oraz Półmaratonu

Można się już zgłaszać i zapisywać do przyszłorocznego 3. Nocnego Wrocław Półmaratonu i Wrocław Maratonu. W związku z przebudową Stadionu Olimpijskiego biegaczy czekają niewielkie zmiany na trasie, starcie i mecie.
Zapisy ruszyły w miniony piątek na stronach internetowych wroclawmaraton.pl i pol.wroclawmaraton.pl. W tym roku zostały uruchomione wcześniej niż w minionych latach. Dlaczego?

- Zwykle otwieraliśmy zapisy w lutym. Tym razem chcemy jak najszybciej zdobywać uczestników. Czas przedświąteczny jest najlepszy - tłumaczy dyrektor sportowy maratonu Wojciech Gęstwa. I dodaje: - Zawodowi biegacze właśnie teraz planują, w jakich wydarzeniach chcą wziąć udział w przyszłym roku, a amatorów do zapisania się na półmaraton lub maraton mogą zmotywować biegowe gadżety, które znajdą pod choinką - mówi.

W poprzednich latach start i meta obu biegów znajdowały się na Stadionie Olimpijskim. W nadchodzącym roku obiekt ma być jednak remontowany ze względu na World Games 2017. Czy to znaczy, że biegacze będą startować w innym miejscu Wrocławia?

Gęstwa: - Punkt startowy i meta w dalszym ciągu będą zlokalizowane na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego. Remontowana będzie wtedy bowiem tylko pergola i płyta stadionu. Dlatego start przesunięty zostanie nieco w stronę głównego wjazdu na stadion, a metę przeniesiemy na kampus AWF pod budynek basenu. Ale parking, biuro zawodów i miasteczko dla biegaczy wciąż będą się znajdowały na Stadionie Olimpijskim - wyjaśnia dyrektor.

Niewielkie będą również zmiany na trasie obu biegów. - Postanowiliśmy "przyspieszyć" trasę, żeby nasi biegacze mogli osiągnąć lepsze wyniki - analizuje dyrektor Gęstwa. - To, co spowalnia na trasie, to przede wszystkim wzniesienia i zła nawierzchnia. Dlatego trasa maratonu nie będzie w tym roku prowadzić koło Stadionu Miejskiego, gdzie trzeba biec lekko pod górę; w zamian za to trasa będzie poprowadzona bardziej na południe miasta na Krzyki. Maratończycy nie przebiegną też przez Rynek, ale obok niego, żeby nie biec po kostce brukowej. Za to na trasie nocnego półmaratonu nie będzie w tym roku pięknie oświetlonego, ale niestety wybrukowanego Ostrowa Tumskiego. Jako organizatorzy będziemy jednak zachęcać wszystkich przyjezdnych biegaczy, by spędzili we Wrocławiu więcej czasu i odwiedzali Rynek, Ostrów i stadion jako turyści - podkreśla.

Aby wydarzenie miało bardziej sportowy charakter, postanowiono też zapewnić nagrody w dwóch nowych kategoriach: najszybszy Polak i najszybsza Polka. To ma przyciągnąć najlepszych biegaczy z kraju.

3. Nocny Wrocław Półmaraton zaplanowano na 20 czerwca 2015 roku. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę 21,097 km. Natomiast 33. Wrocław Maraton przeprowadzony będzie 13 września 2015 roku.

Więcej o: