Katarzyna Mroczkowska wraca do reprezentacji po 11 latach

Selekcjoner żeńskiej reprezentacji w siatkówce Piotr Makowski podał szeroki skład kadry na turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata, który odbędzie się w Łodzi 3-5 stycznia. Znalazło się w niej pięć zawodniczek Impelu Wrocław. Wśród nich Katarzyna Mroczkowska, która wraca do reprezentacji po 11 latach przerwy
Polub nas na Facebooku i żyj sportem razem z nami >>

W gronie 22 zawodniczek, które powalczą o miejsce w pierwszej reprezentacji, znalazły się m.in. gwiazdy Chemika Police - Małgorzata Glinka-Mogentale i Anna Werblińska, które wracają do kadry. Glinka-Mogentale w biało-czerwonych barwach zagra po trzech latach przerwy, Werblińska - po roku. O tych zawodniczkach w siatkarskich portalach w ostatnich dniach pisało się najwięcej.

Jednak bohaterką jeszcze bardziej spektakularnego powrotu jest Katarzyna Mroczkowska. Przyjmująca Impelu Wrocław wraca do reprezentacji po 11 latach przerwy. W sumie rozegrała w niej ponad 70 spotkań, była z nią na mistrzostwach Europy i świata. Ostatni raz z orzełkiem na piersi zagrała w 2002 roku. Rok później, gdy nadchodziły największe sukcesy polskich siatkarek, wszystkich zaszokowała, odmawiając gry w polskiej kadrze.

Kilka miesięcy później Złotka trenera Andrzeja Niemczyka zdobyły mistrzostwo Europy, a dwa lata później powtórzyły ten sukces. Mroczkowskiej w słynnej drużynie nie było, choć mogła być jej kluczową zawodniczką. Tamtą odmową właściwie przekreśliła szanse na kolejne powołania. Wielu fachowców twierdzi, że przez to zmarnowała swój wielki talent.

- Miałam wtedy inne plany, chciałam studiować, wyleczyć kontuzje i marzyłam o wakacjach, których nie miałam od lat. Nie mam do nikogo żalu, nie zazdroszczę dziewczynom medali. Sukcesy w siatkówce to nie jest moje największe marzenie życiowe, interesuje mnie jeszcze kilka innych rzeczy - tłumaczyła na łamach "Gazety" jedna z liderek wrocławskiej drużyny.

Oprócz Mroczkowskiej trener Matkowski powołał także cztery inne siatkarki Impelu: libero Dorotę Medyńską, przyjmującą Ewelinę Sieczkę, środkową Agnieszkę Kąkolewską oraz atakującą Joannę Kaczor. W szerokiej kadrze znalazły się także Joanna Wołosz, Maja Tokarska, Zuzanna Efimineko, które na swoim koncie mają występy we wrocławskiej Gwardii.

Ostateczny skład reprezentacji Polski na turniej kwalifikacyjny do MŚ poznamy 12 grudnia. Wówczas z grupy 22 zawodniczek sztab szkoleniowy wybierze 14, które 25 grudnia rozpoczną w Spale przygotowania do zawodów.

Szeroki skład reprezentacji Polski kobiet na turniej kwalifikacyjny do MŚ 2014:

Libero: Dorota Medyńska (Impel Wrocław), Krystyna Strasz (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Mariola Zenik (Atom Trefl Sopot)

Rozgrywające: Paulina Bałdyga (SMS PZPS Sosnowiec), Izabela Bełcik (Atom Trefl Sopot), Joanna Wołosz (Unendo Yamamay Busto Aristo)

Przyjmujące: Małgorzata Glinka-Mogentale (Chemik Police), Klaudia Kaczorowska (Atom Trefl Sopot), Katarzyna Mroczkowska (Impel Wrocław), Ewelina Sieczka (Impel Wrocław), Elżbieta Skowrońska (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Anna Werblińska (Chemik Police), Aleksandra Wójcik (Siódemka SK Bank Legionovia Legionowo)

Atakujące: Joanna Kaczor (Impel Wrocław), Izabela Kowalińska (Chemik Police), Katarzyna Skowrońska-Dolata (Rabita Baku), Malwina Smarzek (SMS PZPS Sosnowiec)

Środkowe: Eleonora Dziękiewicz (Tauron MKS Dąbrowa Górnicza), Zuzanna Efimienko (Atom Trefl Sopot), Katarzyna Gajgał-Anioł (Chemik Police), Agnieszka Kąkolewska (Impel Wrocław), Maja Tokarska (Gorgonzola Igor Volley Novara)

Więcej o: