Sport.pl

Lenczyk broni Fornalika: Trafił na bardzo niekorzystny okres

PRZEGLĄD PRASY. - Smuda miał wyjątkowy komfort, grając tyle meczów towarzyskich przed Euro, bo teraz nikt nie rozpamiętuje porażki 0:6 z Hiszpanią. Tymczasem Fornalik trafił na okres bardzo niekorzystny - mówi nowy trener Zagłębia Lubin Orest Lenczyk w wywiadzie dla ?Super Expressu?.
Lenczyk w rozmowie z tabloidem odnosi się do pomysłu prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, który proponował ograniczenie liczby obcokrajowców w ekstraklasie. Zdaniem szkoleniowca prezes PZPN ma w tym względzie rację. Duża ilość obcokrajowców w lidze to według doświadczonego trenera raj dla "cwaniaków" i menedżerów. W rozmowie z "Super Expressem" Orest Lenczyk broni także selekcjonera Waldemara Fornalika przed kluczowymi meczami eliminacji mistrzostw świata 2014 z Ukrainą i Anglią. Trener Zagłębia odnosi się m.in. do tego, że w Charkowie obie drużyny zagrają bez kibiców. - To może mieć duży wpływ na wynik. Jest jednak tyle okoliczności, które zdarzają się w czasie czy przed meczem, że trudno być wróżbitą - mówi Lenczyk.

O zarzutach wobec Fornalika dotyczących choćby zestawiania linii obrony, 71-letni trener stwierdza: - Trener kadry z różnych powodów nie miał możliwości zgrania tych, których chciał mieć. A jednocześnie zgrania tych, którymi dysponował, bo prawie każdy mecz był o punkty - tłumaczy Lenczyk, zwracając również uwagę, że poprzedni reprezentacyjny trener Franciszek Smuda miał większy komfort pracy, bowiem zgrywał zespół przed Euro 2012 podczas wielu meczów towarzyskich.

Nowy trener "Miedziowych" odpiera również ostatnie zarzuty kierowane pod adresem Fornalika odnośnie powołania na najbliższe mecze reprezentacji m.in. 34-letniego Mariusz Lewandowskiego. - Myślę, że został powołany, bo zna piłkarzy ukraińskich. Przed takim meczem każda rzeczowa informacja może się przydać - wyjaśnia Lenczyk.

11 października w Charkowie reprezentacja Polski zmierzy się z wiceliderem grupy - drużyną Ukrainy. Cztery dni później na Wembley w Londynie Polacy zmierzą się z Anglikami. Podopieczni Waldemara Fornalika po ośmiu spotkaniach z dorobkiem 13 punktów zajmują czwartą pozycję w grupie H. Do pierwszej Anglii tracą trzy punkty.

Więcej o: