W poszukiwaniu trenera idealnego: Jak Zagłębie Lubin do I ligi się zdegradowało

W kończącym się sezonie Zagłębie Lubin prowadziło aż czterech szkoleniowców: Hapal, Buczek, lenczyk i Stokowiec. Efekt jest taki, że zespół praktycznie został już zdegradowany do I ligi
"Chciałbym jasno zakomunikować: Zagłębie Lubin to nie sanatorium. Tu będzie miejsce tylko dla ambitnych piłkarzy, którzy chcą osiągać sukcesy. Innych będziemy usuwać bez skrupułów" - tak odważnie w połowie minionego roku wypowiadał się Tomasz Dębicki, nowy prezes Zagłębia.

Zagłębie jak Jesus Gil

Po kilku miesiącach od deklaracji standardem stała się w Lubinie wymiana na masową skalę. Piłkarzy i trenerów. Legendarny niegdyś prezes Atletico Madryt Jesus Gil w ciągu 16 lat zmienił 26 szkoleniowców, w tym pięciu w jednych rozgrywkach. Zagłębie idzie tym tropem - w tym sezonie ma czwartego szkoleniowca. W ostatnich sześciu latach pracowało tam 12 trenerów. A drużyna tkwi na przedostatnim miejscu.

W Zagłębiu w ostatnich latach przetestowano wszelkie rozwiązania personalne. Zatrudniano: polskich młodych trenerów, dobrze się zapowiadających, doświadczonych z sukcesami i tych zagranicznych. Efekt zawsze był ten sam - klapa.

Ostatnim trenerem, który nie został zwolniony, tylko sam odszedł z Zagłębia, był Franciszek Smuda. Po rundzie jesiennej sezonu 2009/10 przejął reprezentację Polski, aby przygotować ją do Euro 2012. W Lubinie zostawił i namaścił swojego asystenta Marka Bajora. W PZPN krzywiono się na to rozwiązanie, gdyż Bajor nie miał uprawnień do prowadzenia zespołu w ekstraklasie. Ale w naszej piłce nie takie numery się robiło. Bajor pracował ponad rok. Stonowany, małomówny, starający się wprowadzać do drużyny wychowanków. Rewelacji jednak nie było, a po słabym początku rundy wiosennej w 2011 roku i bolesnej porażce 1:5 z Górnikiem został wyrzucony.

Urban, Hapal i inni

W Zagłębiu aspiracje zawsze były wysokie, więc sięgnięto po trenera, który kilka miesięcy wcześniej prowadził Legię Warszawa - Jana Urbana. Urban przejął zespół od Bajora na 11. miejscu i na tym samym zakończył ligę. Później było jeszcze gorzej. Zagłębie stoczyło się w dół. Działacze czekali na odbicie się od dna, aż pod koniec rundy jesiennej zwolnili Urbana, gdy zespół był na przedostatnim miejscu w tabeli.

Nie wypalił młody polski trener (Bajor), pomyłką okazał się szkoleniowiec z wcześniejszymi sukcesami (Urban), więc w Lubinie postawiono na kolejne rozwiązanie - zdolny, zagraniczny, z osiągnięciami. Padło na Czecha Pavla Hapala. Jako piłkarz grał w Bundeslidze, Hiszpanii i reprezentacji Czech. Jako szkoleniowiec z malutką Żyliną zdobył mistrzostwo Słowacji, a potem awansował z nią do fazy grupowej Ligi Mistrzów! Uczynił to, dysponując budżetem na poziomie słabego zespołu naszej ligi. Wyglądało na to, że z trenerem Zagłębie w końcu trafiło idealnie.

Hapal zadebiutował koszmarnie, przegrywając w Lubinie w derbach regionu ze Śląskiem aż 1:5. Później drużyna powoli wychodziła z marazmu. Był tylko jeden problem. Każdy z zatrudnianych w Lubinie szkoleniowców miał swoją transferową listę życzeń. Hapal też. Czech chciał głównie swoich rodaków i Słowaków. Sprowadzano ich, tłumacząc, że w sytuacji ekstremalnej, kiedy bój idzie o utrzymanie, trener stawia na ludzi zaufanych.

Prezes KGHM się dziwi

Kłopot był czasem z najważniejszą osobą - prezesem KGHM Polska Miedź SA, firmy będącej właścicielem Zagłębia. Prezes średnio interesuje się sportem, ale wyniki zespołu śledzi dokładnie. Czasem ogląda mecze. Pierwszy raz doznał szoku, gdy się dowiedział, że niejaki piłkarz Sernas zarabia ponad 100 tys. zł miesięcznie, czyli więcej niż on! Podobno zdarzyło się to pierwszy raz w historii kombinatu.

Inny problem pojawił się wtedy, gdy prezes dociekał, dlaczego gra u nas tylu zagranicznych piłkarzy, jeśli mamy zdolnych wychowanków, którzy wygrywają w różnych kategoriach wiekowych w kraju. Trudno było to wytłumaczyć, tym bardziej że w pewnym momencie w szerokiej kadrze Zagłębia - wliczając graczy wypożyczonych - było aż 17 obcokrajowców!

Hapal uchronił lubinian przed spadkiem i skończył sezon na 9. miejscu. Ale w kolejnym była stagnacja, koszmarna końcówka i znów tylko 9. miejsce. Dwa pierwsze przegrane mecze na otwarcie tego sezonu skończyły się dymisją Czecha. Drużynę przekazano Adamowi Buczkowi, młodemu polskiemu trenerowi, który uczył się przy Hapalu.

Buczek prowadził Zagłębie w siedmiu meczach ligowych. Kiedy w połowie rundy szefowie klubu pojechali do niego, aby go poinformować, że drużynę przejmuje najbardziej doświadczony polski trener Orest Lenczyk, odetchnął z ulgą. Buczek wyglądał na najszczęśliwszego człowieka na świecie, że to nie on będzie odpowiedzialny za ratowanie Zagłębia przed spadkiem.

Czas na egzorcyzmy

Nazywany w środowisku "Profesorem" Lenczyk wprowadził Zagłębie do finału Pucharu Polski, ale w lidze drużyna grała koszmarnie, tułając się w strefie spadkowej. Gdyby nie reforma rozgrywek, Zagłębie już byłoby w I lidze, bo sezon zasadniczy zakończyło na przedostatnim miejscu.

Czwartym trenerem, który poprowadzi Zagłębie w tym sezonie, jest Piotr Stokowiec. Młody, komunikatywny, gotowy współpracować z klubową akademią piłkarską. Kontrakt podpisano do końca przyszłego sezonu. Ale w Lubinie zapewniają, że jak Stokowiec "wypali", to będzie pracował bardzo długo.

A jeśli Stokowcowi też się nie uda? W Lubinie są na taki wariant przygotowani. Rok temu prezes Dębicki żartował: "W ostateczności trzeba będzie wezwać egzorcystę, aby odczarował szatnię Zagłębia".