Akademia Piłkarska KGHM Zagłębia Lubin stawia na młode talenty

- Mamy najnowocześniejszą bazę treningową w Polsce i jedną z najlepszych w tej części Europy - mówi prezes Zagłębia Lubin Tomasz Dębicki, który wspólnie z przedstawicielami zarządu KGHM otworzył kompleks boisk Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie.
Projekt powstał jako wspólna inicjatywa klubu i firmy KGHM pod hasłem "Inwestujemy w młode talenty".

- Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie to przemyślana inwestycja w rozwój regionu i element naszej polityki społecznej odpowiedzialności - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

- Od 2013 roku nie tylko rozbudowywaliśmy infrastrukturę, ale rozwijaliśmy również system szkolenia. Dzisiaj możemy już powiedzieć, że ośrodek działa na pełnych obrotach - zaznacza prezes Tomasz Dębicki.

Zaplecze na europejskim poziomie

W sumie do dyspozycji młodych zawodników jest osiem boisk treningowych. Dwa z nich pokryte są sztuczną nawierzchnią.

- Finalizujemy prace przy ostatnich trzech naturalnych boiskach. Czekamy już tylko na to, kiedy się zazielenią. Pięć z naszych boisk jest oświetlonych. W połączeniu ze sztucznymi płytami daje duże możliwości organizowania treningów w okresie jesienno-zimowym. W naszym klimacie ma to duże znaczenie - mówi prezes Zagłębia.

W Lubinie nowoczesna baza sportowa powstaje w systemie "3 w 1". W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się stadion, boiska treningowe i bursa dla piłkarzy akademii. Internat, który powstaje w dawnym hotelu Interferii, to ostatni element nowej infrastruktury. Będzie gotowy w 2016 roku. Znajdzie się w nim miejsce dla 74 zawodników. Budynek pomieści w sumie 15 szatni.

- Dzięki temu, że infrastruktura jest skupiona w jednym miejscu, adepci akademii czują się częścią klubu, mogą skupić się na piłkarskim rozwoju i utrzymać motywację - podkreśla Tomasz Dębicki.

Wychowując przyszłe gwiazdy

Oprócz imponującej bazy Akademię Piłkarską KGHM Zagłębie wyróżnia autorski system szkolenia wypracowany na podstawie najlepszych zachodnich praktyk. Podobnie jak w Holandii 95 procent zajęć w grupach wiekowych do 14. roku życia to treningi z piłką. Szkoleniowcy przykładają też dużą wagę do usamodzielniania piłkarzy.

- Zagłębie wychowuje zawodników, którzy pewnie czują się z piłką przy nodze, a przy tym umieją podejmować trafne decyzje na boisku - mówi Richard Grootscholten, dyrektor akademii, który opracował obszerny podręcznik dla trenerów lubińskiego ośrodka. - Piłkarskiej akademii Zagłębiu może zazdrościć wiele europejskich klubów - dodaje Holender.

Element strategii

Akademia jest dla Zagłębia fundamentem rozwoju sportowego. - Inwestycję w szkolenie traktujemy jako element strategii. Poprzez ograniczenie środków na transfery zewnętrzne zmieniamy model finansowania klubu. W kolejnych latach wychowankowie będą odgrywać coraz większą rolę w pierwszej drużynie - mówi Tomasz Dębicki.

Na piłkarzy, którzy przejdą wszystkie szczeble szkolenia w akademii i zasilą pierwszy zespół, Zagłębie musi poczekać jeszcze kilka lat. - Ale już dzisiaj odważnie stawiamy na piłkarską młodzież. Najzdolniejsi nastolatkowie regularnie biorą udział w zajęciach drużyny Piotra Stokowca. Z kolei w wywalczenie awansu do ekstraklasy duży wpływ mieli nasi wychowankowie i młodzieżowcy - podkreśla prezes klubu.

Skorzysta cały region

- Akademia działa w interesie mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Popularyzuje aktywność fizyczną i zdrowy styl życia - mówi Marcin Chmielewski, wiceprezes KGHM ds. korporacyjnych. - Ośrodek oferuje dzieciom i młodzieży z regionu możliwość trenowania piłki nożnej w profesjonalnych warunkach i pod okiem najlepszych specjalistów. Poza tym sztab akademii wspólnie z KGHM organizuje cykle zajęć dla dzieci zamieszkujących mniejsze miejscowości Zagłębia Miedziowego. 

Akademia współpracuje również z licznymi ośrodkami szkoleniowymi w regionie. Trenerzy z Lubina dzielą się doświadczeniami i cennym know-how z przedstawicielami 21 klubów partnerskich. Organizują wspólne treningi, mecze i turnieje towarzyskie. Akademia przyczynia się w ten sposób do podniesienia poziomu szkolenia piłkarskiego w całym Zagłębiu Miedziowym.