Londyn 2012. Damian Janikowski: Ten medal to tylko moja zasługa

Ten medal dedykuję samemu sobie. To tylko moja zasługa, wiele wyrzeczeń, starań, potu wylanego na treningach. To jest tylko moje - mówi w rozmowie z ?Przeglądem Sportowym? zapaśnik Śląska Wrocław, Damian Janikowski, który w poniedziałek zdobył brązowy medal w kategorii 84 kg w stylu klasycznym.
Po zwycięstwie w walce o trzecie miejsce nad Francuzem Meloninem Noumonvi 3:0 i osiągnięciu największego sukcesu w karierze, Damian Janikowski przyznał, że odczuwa mały niedosyt. - Miał być finał, ale i tak jestem megaszczęśliwy. Zapracowałem sobie na coś, co zostanie mi do końca życia - powiedział zapaśnik Śląska w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Janikowski tłumaczy, że najtrudniejsze na tak wielkich turniejach, jak igrzyska olimpijskie są pierwsze walki. Mimo to w Londynie poszły mu one gładko. W pierwszym pojedynku pokonał Turka Nazamiego Avlucę, a potem Austriaka Amera Hrustanovica. W ćwierćfinale zwyciężył z Pablo Enrique Shoreyem Hernandezem z Egiptu.

W półfinale igrzysk Janikowskiego pokonał Egipcjanin Karam Mohamed Gaber Ebrahim. Po pierwszej rundzie Polak prowadził wprawdzie 3:2, ale w kolejnych rywal odrobił straty. W decydującym starciu Egipcjanin wykonał "wózek" i tym samym awansował do finału igrzysk.

- Z Egipcjaninem nie udało się wygrać, zrewanżował się za poprzednią porażkę, ale to przecież wielki zawodnik. Nie czuję rozczarowania, czuję się fantastycznie! Ale jak dobrze pójdzie, za cztery lata jeszcze powalczę. Bo chciałem przecież złota, a co najmniej srebra - mówi 23-letni zapaśnik z Wrocławia.

- Ten medal dedykuję samemu sobie. To tylko moja zasługa, wiele wyrzeczeń, starań, potu wylanego na treningach. To jest tylko moje - podkreśla Janikowski, który dodaje, że w Polsce bardzo trudno jest uprawiać zapasy. - W naszym kraju nie każdy człowiek z wielodzietnej rodziny może chodzić na treningi, uczyć się, mieć dach nad głową i za co żyć. Tak wygląda sport w Polsce i naprawdę trzeba się mocno napracować, by osiągnąć taki sukces jak ja. Udowodniłem jednak, że to wykonalne. Bardzo się z tego cieszę.

Kto ma rację w wymianie zadań między Włoszczowską i Szurkowskim?
Włoszczowska
Szurkowski
Ile medali zdobędzie Polska?
Londyn 2012 czy Euro 2012?
igrzyska
piłka