Holenderski trener Richard Grootscholten dyrektorem Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin

Holender Richard Grootscholten został dyrektorem technicznym Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin. Wcześniej działał w Sparcie Rotterdam, współpracował z Ajaksem i holenderską federacją. Zagłębie inwestuje w przyszłość i chce stworzyć system szkolenia młodych zawodników, który będzie sławny w Europie.
Grootscholten ma 47 lat. Jako piłkarz występował w ADO Deng Haag. Później rozpoczął pracę szkoleniową - był drugim trenerem Sparty Rotterdam, dyrektorem sportowym oraz dyrektorem technicznym Akademii Piłkarskiej klubu z Rotterdamu.

Laureat nagrody Rinusa Michelsa

Pracował dla holenderskiej Federacji Piłkarskiej, należał do grupy odpowiedzialnej za restrukturyzację systemu szkolenia młodzieży.

Współpracował z Ajaksem Amsterdam przy systemie obserwacji piłkarskiego rozwoju młodych zawodników. W 2008 roku - jako dyrektor Sparty Rotterdam - otrzymał prestiżową nagrodę im. Rinusa Michelsa za stworzenie Najlepszej Akademii Piłkarskiej w Holandii. Do nagrody tej nominowany był także w latach 2007 i 2009. Przez cztery lata pracował w Kanadzie jako drugi trener oraz dyrektor techniczny Vancouver Whitecaps. Przygotowywał projekty szkoleniowe dla RPA i Rosji.

Wśród jego wychowanków są m.in. reprezentanci Holandii: Kevin Strootman i Jetro Willems (obydwaj PSV Eindhoven) czy Nick Viergever z AZ Alkmaaar.

Akademia Piłkarska - kluczowy projekt Zagłębia

Zatrudnienie zagranicznego dyrektora Akademii Piłkarskiej to kolejny etap realizacji projektu, którego celem jest stworzenie przez Zagłębie Lubin profesjonalnego ośrodka szkoleniowego. Akademia Piłkarska KGHM Zagłębia chce korzystać z najlepszych wzorców europejskich i z nowoczesnej bazy treningowej. Klub od kilku tygodni buduje sześć boisk treningowych oraz zaplecze dla Akademii. Inwestycja możliwa jest dzięki wsparciu właściciela klubu - KGHM Polska Miedź.

Zagłębie piłkarsko będzie szkolić dzieci już od szóstego roku życia. Docelowo w AP może trenować nawet kilkuset młodych zawodników.

- Akademia Piłkarska KGHM Zagłębie to kluczowy projekt dla naszego klubu i cel strategicznego rozwoju na najbliższe lata - przyznaje prezes Zagłębia Marek Bestrzyński. - Opierając się na zdolnych wychowankach, chcemy budować drużynę, która będzie w stanie rywalizować o czołowe miejsca w lidze. Profesjonalne szkolenie piłkarskiej młodzieży powinno być naszą wizytówką. Chcemy, aby marka naszej Akademii w przyszłości była rozpoznawalna nie tylko w Polsce - dodaje Bestrzyński.

Europejska baza dla młodzieży

Centrum treningowe Akademii Piłkarskiej będzie położone bezpośrednio przy stadionie w Lubinie. Wszystkie elementy infrastruktury szkoleniowo-organizacyjnej znajdą się w jednym miejscu. Docelowo tylko dla Akademii zbudowane zostaną: dwa oświetlone boiska ze sztuczną nawierzchnią, cztery boiska naturalne, otwarty plac treningowy, bursa dla młodych piłkarzy oraz budynek biurowy.

Dwa boiska z murawą naturalną będą gotowe w czerwcu. W październiku ukończone zostanie to ze sztuczną nawierzchnią. Inwestycja zakończona zostanie w przyszłym roku.

W ostatnich latach Zagłębie dwukrotnie wygrywało mistrzostwo Polski juniorów oraz dwa razy triumfowało w Młodej Ekstraklasie. Klub ostatnio m.in. wyszkolił takich graczy jak Piotr Zieliński (teraz Udinese), Gracjan Horoszkiewicz (Hertha Berlin) czy Igor Łasicki (Napoli).