Nie tylko Mila. Ci piłkarze Śląska strzelali bramki dla reprezentacji Polski. Nie było ich wielu

Bramka Sebastiana Mili w meczu Polska - Niemcy, nie tylko przypieczętowała historyczne zwycięstwo biało-czerwonych. Był to także pierwszy gol piłkarza Śląska Wrocław w spotkaniu kadry o punkty od ponad 25 lat
Ryszard Tarasiewicz (drugi z lewej) jako piłkarz Śląska Wrocław Ryszard Tarasiewicz (drugi z lewej) jako piłkarz Śląska Wrocław Fot. Mirosław Śniatała

Ryszard Tarasiewicz

Po raz ostatni sztuka ta udała się Ryszardowi Tarasiewiczowi. Było to 7 maja 1989 roku, w wyjazdowym meczu eliminacji do mistrzostw świata ze Szwecją. Popularny "Taraś" pięknym strzałem z rzutu wolnego pokonał wtedy Thomasa Ravelliego. To jedyny miły akcent tego spotkania, bo biało-czerwoni przegrali 1:2.

Taraś jako zawodnik Śląska, strzelił siedem bramek dla reprezentacji i pod tym względem jest najlepszym graczem w historii wrocławskiego klubu. Oprócz niego bramki dla Polski strzelało jeszcze 11 piłkarzy WKS-u.

Waldemar Prusik w reprezentacji Polski Waldemar Prusik w reprezentacji Polski Fot. Archiwum Waldemara Prusika

Waldemar Prusik

To drugi najlepszy strzelec Śląska w kadrze, mimo że grał na pozycji defensywnego pomocnika. Do reprezentacji Polski był powoływany przez osiem lat. Za kadencji Wojciecha Łazarka był nawet jej kapitanem. Z orzełkiem na piersi rozegrał 49 spotkań, w których strzelił pięć bramek - wszystkie, jako zawodnik Śląska.

Jacek Jarecki (stoi z prawej) z Mirosławem Śniatałą, Pawłem Królem, Ryszardem Sobiesiakiem i Januszem Szarkiem ze Śląska Wrocław Jacek Jarecki (stoi z prawej) z Mirosławem Śniatałą, Pawłem Królem, Ryszardem Sobiesiakiem i Januszem Szarkiem ze Śląska Wrocław Fot. Mirosław Śniatała

Paweł Król

W biało-czerwonych barwach wystąpił 22 razy. Praktycznie we wszystkich meczach był podstawowym zawodnikiem bloku defensywnego. Choć odpowiadał głównie za rozbijanie ataków rywali, to w kadrze strzelił trzy bramki.

Waldemar Sobota podczas meczu Polska - Słowacja. Teraz nie dostaje już powołań do kadry Waldemar Sobota podczas meczu Polska - Słowacja. Teraz nie dostaje już powołań do kadry Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Waldemar Sobota

W reprezentacji Polski wystąpił 15 razy i zdobył cztery bramki. Jako zawodnik Śląska sześciokrotnie był powoływany do kadry. W tych występach zdobył trzy gole. Pierwszą bramkę zdobył w swoim debiucie z Bośnią i Hercegowiną (16 grudnia 2011), później strzelał jeszcze w towarzyskich meczach z Macedonią (14 grudnia 2012) i Danią (14 sierpnia 2013).

Andrzej Rudy Andrzej Rudy MARZENA HMIELEWICZ

Andrzej Rudy

W pierwszej reprezentacji rozegrał 16 meczów, w których strzelił trzy bramki, z czego dwie jako piłkarz Śląska.

Janusz Sybis Janusz Sybis Fot. Mirosław Śniatała

Janusz Sybis

Najlepszy snajper w historii Śląska (110 goli), ale w reprezentacji tak nie błyszczał. Najwięcej spotkań rozegrał w niej w latach 1978-1980, kiedy selekcjonerem był Ryszard Kulesza. W sumie w kadrze zagrał 18 meczów i strzelił w nich dwie bramki - pierwszą z Włochami, a drugą z Jugosławią.

Roman Faber Roman Faber fot. rzelik7.blogspot.com

Roman Faber

Ze Śląskiem zdobył mistrzostwo i dwa wicemistrzostwa Polski, ale w kadrze nigdy nie zaistniał. W reprezentacji rozegrał dwa spotkania. Były to mecze towarzyskie i w obu był rezerwowym. W kadrze debiutował 21 marca 1979 roku w wygranym 1:0 sparingu z Algierią. Z kolei 19 sierpnia tego samego roku, w wygranym przez Polskę 5:0 meczu z Libią strzelił swojego jedynego gola w kadrze.

Józef Kwiatkowski Józef Kwiatkowski Fot. Mirosław Śniatała

Józef Kwiatkowski

W kadrze wystąpił siedem razy, ale ani razu w meczu o punkty. Jedyną bramkę strzelił w swoim ostatnim występie w reprezentacji, w wygranym 4:1 spotkaniu z Kanadą (9 lipca 1975).

Dariusz Marciniak

Napastnik Śląska miał bardzo mocne wejście do reprezentacji. Już w swoim pierwszym występie strzelił gola (17 maja 1987). Było to w eliminacyjnym meczu do mistrzostw Europy 1988 z Węgrami. Polska przegrała wówczas 3:5. Później zagrał jeszcze w czterech meczach kadry, ale żaden z nich nie był pojedynkiem o punkty.

Władysław Żmuda Władysław Żmuda Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Władysław Żmuda

Rekordzista wśród polskich piłkarzy jeśli chodzi o występy na mistrzostwach świata. Był na czterech turniejach, na których rozegrał w sumie 21 spotkań. Jego licznik występów w reprezentacji zatrzymał się na 91 meczach, w których strzelił dwie bramki, ale tylko jedną jako zawodnik Śląska.

Mirosław Pękala Mirosław Pękala

Mirosław Pękala

W kadrze zagrał sześć razy. Co ciekawe aż cztery występy zaliczył w towarzyskich meczach przeciwko Japonii, które Polacy rozegrali w kraju Kwitnącej Wiśni na przełomie stycznia i lutego 1981 roku. Pękala wpisał się na listę strzelców w ostatnim meczu podczas japońskiego tournee w Tokio, który biało-czerwoni wygrali 3:0.

Sebastian Mila Sebastian Mila KUBA ATYS

Sebastian Mila

Jeden z bohaterów zwycięskiego meczu z Niemcami. To jego trafienie w końcówce spotkania przesądziło o historycznej wygranej Polaków 2:0. Była to jego pierwsza bramka w kadrze, jako zawodnika Śląska. W sumie 31 występach uzbierał ich siedem.

Dziś Mila będzie mógł poprawić swój strzelecki wynik, bo wszystko wskazuje, że w składzie na mecz ze Szkocją zastąpi kontuzjowanego Tomasza Jodłowca. Do tej pory strzelał w reprezentacji seriami. Tak było na przełomie 2003 i 2004 roku, kiedy zdobywał bramki w trzech kolejnych meczach z Maltą, Litwą i Słowenią oraz w listopadzie 2005 roku, kiedy pokonywał bramkarzy Ekwadoru i Estonii.